CO2 е сред основните фактори за глобалното затопляне
- Публикувано на 18 ноември 2024 г. в 17:09
- Време за четене: 5 минути
- От: Théophile BLOUDANIS, AFP Гърция, AFP България
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2024. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
Преобладаващата част от учените са ва мнение, че предизвиканите от човека емисии на парникови газове, включително въглероден диоксид (CO2), са причина за глобалното повишаване на температурата на Земята. Въпреки това през ноември 2024 г. хиляди български потребители на социални мрежи споделиха откъс от интервю с професор Антонис Фосколос, който невярно твърди, че CO2 играе незначителна роля за глобалното затопляне. Твърденията му са неверни и подвеждащи. Учени и научни данни от водещи организации предупреждават, че изменението на климата е реално и се причинява от парникови газове, причинени от човека, като CO2.
"ОТНОСНО "ОПАСНОСТТА" ОТ ВЪГЛЕРОДНИЯ ДВУОКИС", гласи текстът на видеоклип във Facebook от 4 октомври 2023 г. Публикацията е споделена над 8200 пъти тогава и отново набира популярност в началото на ноември 2024 г., когато е споделена от над хиляда потребители.
Видеото е интервю от 56 сек., субтитрирано на български. Интервюираният изнася твърдения като например, че "въглеродният двуокис няма никаква връзка с покачването на температурата" или че "научно погледнaто, за последните 50 години съдържанието на CO2 в атмосферата се е увеличи[ло] с 0,005%. Възможно ли е това увеличение да променя климата?".
Човекът във видеото е Антонис Фосколос, бивш професор по минералогия в Университета на остров Крит, а интервюто е взето през ноември 2013 г. Агенция Франс-Прес е проверила други негови твърдения за глобалното затопляне на гръцки. Фосколос е починал на 15 септември 2024 г. на 94-годишна възраст, съобщиха гръцки медии.
Интервюто от ноември 2013 г. е направено по време на енергийна конференция, проведена в столицата на Гърция, Атина.
Твърденията на Фосколос обаче са неверни. Водещи учени и организации продължават да твърдят, че причинените от човека емисии на въглероден двуокис (CO2) са една от основните причини за глобалното затопляне.
CO2 е една от основните причини за глобалното затопляне
Съществува широк научен консенсус, че настоящото изменение на климата се дължи на човешката дейност и особено на въглеродните емисии, причинени от човека (архив тук).
Шестият доклад за оценка (архивирана връзка) на Междуправителствения комитет на ООН по изменение на климата, публикуван между август 2021 г. и април 2022 г., е най-изчерпателната оценка на настоящите научни познания за изменението на климата.
Според този доклад климатът се е затоплил с повече от 1°C от края на XIX век и вече се наблюдават последиците от това, като например по-чести екстремни метеорологични явления (архивиран тук). В доклада се посочва, че това затопляне се дължи главно на CO2.
AFP изпрати твърденията на Фосколос от интервюто на Камил Ризи, учен от Лабораторията по динамична метеорология (LMD) към Френския национален изследователски център (CNRS), с молба за коментар. В имейл от 18 октомври 2024 г. Ризи заяви, че "към настоящия момент увеличаването на CO2 е основната причина за наблюдаваното повишаване на температурата през последното столетие".
"СО2 е парников газ. Когато се намира в атмосферата, той поглъща инфрачервеното излъчване, което вече не може да се отделя в космоса, и Земята запазва енергията си, точно както когато се увиваме в одеяло: колкото по-висока е концентрацията на СО2 в атмосферата, толкова по-висока е температурата на Земята. Това е парниковият ефект".
Ризи добави, че феноменът на парниковия ефект и неговото въздействие върху глобалното затопляне са лесно моделируеми, а резултатите са илюстрирани на тази фигура в доклада на IPCC (архивиран тук).
"Виждаме, че наблюдаваното повишаване на температурата (черно) се дължи до голяма степен на увеличаването на CO2 (виолетово)", коментира експертката.
Например, според европейската програма за наблюдение на Земята Copernicus (архивирана връзка), лятото на 2024 г. е било най-горещият сезон в историята на Европа и в световен мащаб, откакто има измервания.
Във видеото Фосколос твърди още, че "през последните 50 години съдържанието на въглероден диоксид в атмосферата се е увеличило с 0,005%".
Както се вижда от оценката на уебсайта на НАСА за концентрацията на CO2 в атмосферата, така и на сайта на Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA) през септември 2024 г. концентрацията на CO2 в атмосферата е достигнала 422ppm (архивирани тук и тук).
"Това означава, че 422 от всеки милион частици въздух са молекули CO2 или 0,0422%", обяснява Камил Ризи. Тъй като CO2 е ефективен абсорбатор на инфрачервена радиация, това е достатъчно, за да го превърне в мощен парников газ, добавя тя.
Изследователката допълва, че преди 50 години, през 1974 г., концентрацията на CO2 е била 330ppm - стойност, която се вижда на графиките на NOAA и NASA . „Следователно за 50 години тя се е увеличила с 28%, което е много повече от цитираните 0,005%“, казва тя.
В своето резюме на Шестия доклад за оценка за политиците (архивиран тук) IPCC посочва, че човешкото влияние затопля климата с безпрецедентна скорост от поне 2000 години, както е показано на графиките по-долу:
Още публикации на AFP, разобличаващи дезинформация, свързана с климата и климатичните промени тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас