Кадри, за които невярно се твърди, че показват небето преди наводненията в Испания, са заснети в Чили и Китай

Опустошителните дъждове и наводнения, които връхлетяха Югоизточна Испания в края на октомври 2024 г., отнеха живота на стотици хора. Докато районът все още се възстановява, потребители на социалните медии споделят видео, за което се твърди, че показва странни облаци в небето над испанския град Валенсия преди бедствието, като внушават, че бедствието е предизвикано умишлено. Агенция Франс-Прес (АFP) обаче установи, че двата видеоклипа не са заснети в Испания, а в Чили и Китай. В някои публикации се твърди, че наводненията са причинени от американската изследователска програма HAARP, за която теоретиците на конспирацията невярно твърдят, че се използва за манипулиране на времето.

"Споделено! HAARP. Валенсия преди наводненията... Небето беше пръскано интензивно в продължение на 6 дни", гласи този  Facebook пост от 10 ноември 20024 г., споделящ видеоклип от 62 секунди.

В първите 15 секунди от кадрите виждаме сцена, приличаща на уличен пазар. Камерата показва синьо небе с вълнообразни облаци. В следващите 5 секунди виждаме кръстовище с комплекс от високи жилищни сгради на заден план. Камерата отново проследява вълнообразен облак, който разполовява небето. В останалата част от видеото са показани сцени от наводненията, които засягат района на Валенсия и съседните провинции в края на октомври 2024 г.

"Валенсия преди... и след това", гласи надписът върху клипа на италиански. Същият видеоклип е споделен и на други езици, като италиански или гръцки.

Проверка на AFP потвърди, че видеоклиповете, в които се споделят необичайни облачни образувания, нямат пряка връзка с бедствието в югоизточна Испания. Те са заснети в Чили и Китай.

Image
Снимка от екрана публикация, споделяща невярна информация. Направена на 14 ноември 2024 г.

На 29 октомври 2024 г. югоизточната част на Испания, и по-специално провинция Валенсия, беше засегната от проливни дъждове (архивна връзка), които предизвикаха мащабни наводнения, причинили големи щети и довели до смъртта на най-малко 220 души. Испанското правителство одобри пакет от помощи на стойност 14,3 млрд. евро за възстановяване на засегнатите места.

Видео, заснето близо до Сантяго, Чили

За да разберем къде е заснет първият клип от видеото, използвахме обратно търсене на изображения и така открихме публикация във Facebook за пазара "Перса Тениете Круз" в Пудахуел, близо до Сантяго, Чили.

Като потърсим „Persa Teniente Cruz“ в Google Maps, можем да разпознаем на сателитното изображение дълъг пазар, с навеси, подобни на тези, които се виждат във видеоклипа (архивна връзка). Използвайки Google Street View в района около пазара, открихме улицата, на която е заснето видеото - улица Квебек (архивна връзка). Също така на една от фасадите се вижда и нарисуваната ножица:

Image
Сравнение на стопкадър от видео, споделящо невярна информация (вляво) и снимка от екран от Google Street View (вдясно). Направени на 11 ноември 2024 г.

Къщите от дясната страна на улицата също съвпадат, особено небесносинята, както е показано тук:

Image
Сравнение на стопкадър от видео, споделящо невярна информация (вляво) и снимка от екран от Google Street View (вдясно). Направени на 11 ноември 2024 г.

Видео, заснето в Дзянси, Китай

Отново изполазвайки обратното търсене изображения, но този път в китайската търсачка Baidu успяхме да определим географското местоположение и на втората част от невярната публикация в социалната мрежа (00:15-00:19). Оригиналният видеоклип е публикуван в китайската версия на TikTok Douyin на 4 октомври 2024 г., няколко седмици преди наводненията във Валенсия. Потребителят е качил още едно видео на живо на необичайния облак от същото място в същия ден, след като видеото му става популярно в Douyin.

AFP се свърза с потребителя на 12 ноември 2024 г. и той обясни, че видеото е заснето близо до хотел Xiyuan, град Ючун, Дзянси. Там Google Street View няма покритие. А този от китайската платформа Baidu е от 2016 г., когато повечето от сградите, които се виждат във видеото, все още не са били построени.

Въпреки това AFP успя да потвърди местоположението, като използва други отворени източници. Например, на 00:17 на видеото, споделено с неверни твърдения, виждаме характерна сграда. В китайската платформа Baidu Maps открихме 360-градусова панорама, направена през 2023 г., на която се вижда сграда със същия силует (архивна връзка):

Image
Скрийншот от публикация в Douyin. Детайли, оградени от AFP на 14 ноември 2024 г.
Image
Скрийншот от публикация в Baidu Maps . Детайли, оградени от AFP на 14 ноември 2024 г.

 

В 360-градусовата панорама можем да забележим и група от високи жилищни сгради. Стълбовете за осветление също съвпадат:

Image
Скрийншот от публикация в Douyin. Детайли, оградени от AFP на 14 ноември 2024 г.
Image
Скрийншот от публикация в Baidu Maps. Детайли, оградени от AFP на 14 ноември 2024 г.

 

И накрая, видеоклиповете на потребителите в Douyin разкриват по-подробни снимки на хотела (тук и тук). Ето още едно сравнение:

Image
Скрийншот от публикация в Douyin. Акценти, подчертани от AFP на 14 ноември 2024 г.
Image
Скрийншот от публикация в Douyin. Акценти, подчертани от AFP на 14 ноември 2024 г.

 

Видеокомпилация от испанскa телевизия, показваща наводненията

В последната си част (след 00:20) видеото показва компилация от няколко кадъра на наводнени улици и сгради, плаващи автомобили и др.

Като използва обратното търсене на изображения, AFP откри същото видео, публикувано на 29 октомври 2024 г. в официалния канал TikTok на испанската обществена телевизия RTVE (архивирано). Според описанието видеото показва Летур, Албасете, в областта Кастилия-Ла Манча и Утиел, Валенсия.

Специфичната къща в началото на видеото на RTVE (или в 00:20 в клипа, споделян с неверни твърдения) се вижда и в това видео на AFP от Летур, публикувано на 31 октомври 2024 г. (архивирано):

Image
Сравнение на екранни снимки на фалшива публикация в социална медия (вляво) и видеоклип на AFP в YouTube (вдясно). Заснети на 14 ноември 2024 г.

Следващите кадри от видеото показват бял автомобил, който плава в калната вода. Използвайки обратно търсене на изображения, открихме тези кадри на 03:50 във видео от Huffington Post (архивирана връзка). Като източник е посочен акаунт на X-@rodrigogarciaRM. Преглеждайки този потребителски акаунт, открихме пълна версия на видеото, публикувана на 29 октомври 2024 г., заедно с три други видеоклипа. "#DANA Utiel страда, ще се справим с това", гласи постът (архивирана връзка).

Използвайки детайли от пълната версия на видеоклипа, локализирахме видеото в Утиел. Ето и визуалните съвпадения - спортен магазин вляво, стълбове за осветление вдясно и светофар над улицата:

Image
Сравнение на снимки от екран от Google Street View (вляво) и публикация в X (вдясно). Общите елементи са оградени от AFP. Направени на 15 ноември 2024 г.

Кадрите, които започват в 00:32 ч., показват бял автобус, който плава във водата. AFP вече потвърди местоположението в тази статия за проверка на фактите на гръцки език като Летур, където шестима души са загинали при наводнението. Ето и точното местоположение на началото на тези кадри:

Image
Сравнение на снимки от екран от Google Street View (вляво) и публикация в X (вдясно). Общите елементи са оградени от AFP. Направени на 15 ноември 2024 г.

Кадрите, започващи в 00:52, показват мост и няколко сгради на върха на хълма. AFP потвърди, че кадрите са заснети в Летур (архивна връзка):

Image
Сравнение на снимки от екран от Google Street View (вляво) и публикация в X (вдясно). Общите елементи са оградени от AFP. Направени на 15 ноември 2024 г.

Последната част на видеото показва канал или корито на река с буйно течаща вода. Кадрите също са заснети в Летур. Във видеото на RTVE Noticias, което е с по-високо качество, забелязахме зелен светещ кръст, който обикновено се използва за обозначаване на аптеки. Като потърсихме "аптека близо до Летур" в Google Maps, успяхме да определим точното местоположение, което се потвърди от съпоставянето и на други визуални елементи:

Image
Сравнение на снимки от екран от Google Street View (вляво) и публикация в ТikTok (вдясно). Общите елементи са оградени от AFP. Направени на 15 ноември 2024 г.

DANA или "Gota fría"

Феноменът, който засегна Испания, е известен като Високопланинска изолирана компресия или DANA на испански. Това е метеорологично явление, което се наблюдава особено в Средиземноморския регион. На испански то се нарича още "gota fría" или "студена капка".

Експерти коментираха за AFP, че най-смъртоносните наводнения в Испания за последните десетилетия са свързани с обичайното за сезона явление, при което студен въздух се движи над топлите води на Средиземно море и образува интензивни дъждовни облаци. Учените обаче твърдят, че предизвиканото от човека изменение на климата повишава температурата на световните водни басейни и увеличава силата на бурите. Други фактори, като лошото градско планиране и небрежността, също се считат за важни фактори, обясниха експертите пред AFP.

Според World Weather Attribution (WWA), международна група от учени и метеоролози, които изследват ролята на климатичните промени за екстремните метеорологични явления, опустошителните проливни дъждове и наводнения във Валенсия на 29 октомври 2024 г. са с 12% по-силни и два пъти по-вероятни, отколкото в света преди климатичните промени. WWA не установява пряка връзка между събитието и изменението на климата, но заявява, че е "много вероятно" това да е причината.

Според Междуправителствената експертна група по изменение на климата (МГИК) към ООН екстремните метеорологични явления, причиняващи наводнения и суши с далечни последици, са станали по-вероятни и по-тежки в резултат на предизвиканото от човека изменение на климата.

HAARP не може да влияе на времето

Високочестотната програма за активни аврорални изследвания (HAARP), стартирала през 1990 г., е "най-мощният в света високочестотен предавател с голяма мощност за изследване на йоносферата", както е посочено на сайта ѝ. HAARP отдавна е обект на множество конспиративни теории и спекулации. АFP също така опроверга твърденията, че той може да предизвика земетресения като това, което удари Турция и Сирия през 2023 г. В предишна статия за проверка на фактите на гръцки език, Умран С. Инан от Станфордския университет заяви пред AFP, че генерираното от HAARP нагряване в йоносферата е "почти милион пъти по-малко от това, причинено от мълния".

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас