Руските военни не са пленявали високопоставен командир от НАТО
- Тази публикация е по-стара от една година.
- Публикувано на 15 април 2022 г. в 13:54
- Време за четене: 6 минути
- От: AFP Франция, AFP Румъния
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2024. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Главният командир на силите на НАТО генерал Клутие е бил заловен от руските сили край Мариупол. Голям скандал очаква Америка?", пише в картинка, публикувана във Facebook в средата на април 2022 г. и споделена повече от 9100 пъти оттогава. Към текста има снимка на мъж във военна униформа с американското знаме зад него.
Постът е придружен от дълъг текст, в който се казва, че слуховете "вече са потвърдени" и че "беше заловен от Русия, докато се опитваше да избяга от Мариупол, след като дава военни инструкции на украински и наемни войски". Твърди се още, че западните сили са се опитали да го освободят с хеликоптери. В тези публикации от 13 април 2022 г. се заключава, че арестът на Клутие доказва, че "Пентагонът е командвал войната в Украйна"
Някои публикации като тази или тази са по-малко категорични: според тях слуховете за пленяване на Клутие са зачестили.
Подобни твърдения се споделят на други езици и вече бяха проверени от AFP на френски и сръбски. НАТО обаче потвърди пред AFP, че Роджър Клутие не е пленен от руската армия и не се намира в Украйна..
НАТО отрича Клутие да е бил заловен в Украйна
Пред AFP на 8 април 2022 г., Върховното главно командване на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа. (SHAPE), базирано в Белгия, отрече генерал-лейтенантът да е бил заловен от руските сили.
"В интернет се разпространяват слухове, че генерал-лейтенант Роджър Клутие, командир на Съюзните сухопътни сили, е бил заловен в разгара на военни действия в Украйна, по-конкретно в Мариупол", уточни говорител на SHAPE. "Тези твърдения са напълно неверни", допълни той, като отбеляза, че Клутие за последен път е посетил Украйна "през юли 2021 г., за да проведе дискусии в Сухопътния щаб в Киев за укрепване на партньорството на НАТО с храбрите и боеспособни сили на Украйна".
Клутие в актуални публикации в социалните медии
Няколко други доказателства потвърждават, че командирът не е в Украйна, а в Измир, Турция - където е базирано Съюзното командване на НАТО по сухопътни операции . На 5 април 2022 г. Роджър Л. Клутие публикува на страницата си в LinkedIn клип от своя реч на събитие на НАТО в Измир. Това става след като слуховете за ареста му за първи път започват да се разпространяват на други езици (например тук).
На следващия ден, в отговор на потребител на социалните мрежи, който коментира слуховете за залавянето му от руснаците, командирът пише, че "тези слухове са напълно неверни".
Командирът e и на снимка във Facebook пост на потвърдения профил на Общото командване на НАТО в Турция от 5 април 2022 г.
Неотдавна Клутие ръководи церемонията по награждаването на "27 изявени военни и цивилни в рамките на Съюзното сухопътно командване на НАТО", отразено в публикация в профила му в Linkedin от 13 април 2022 г. Видео от церемонията, която се е състояла в Турция, е споделено и в Youtube канала на щаба на сухопътните войски на НАТО. Носителят на наградата, офицерът от канадската армия Александър Ландри, също публикува своя снимка с Клутие на 13 април 2022 г. в профила си в Linkedin.
На 14 април 2022 г. Клутие публикува още едно видео, на което посреща командира на Многонационалния корпус - Югоизток генерал-майор Драгош-Думитру Якоб в щаба на LANDCOM в Измир.
AFP потърси, но не откри информация за негово пленяване на уебсайта на руската държавна информационна агенция ТАСС. Последното споменаване на командира на НАТО Клутие в сайта е от март 2021 г. AFP не откри споменаване на Клутие и в официалния канал в Telegram на чеченския лидер Рамзан Кадиров, чиито сили се сражават в Мариупол, където според някои твърдения се предполага, че е извършен арестът.
Какво се вижда на видеото "ареста"
В някои публикации като тази се споделя и предполагаем "видеозапис от ареста" на Клутие. На видеото е мъж със замъглено лице с белезници, придружен от двама служители на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ). В горния ляв ъгъл има снимка на американския генерал-лейтенант Роджър Л. Клутие, а в долния десен ъгъл се вижда водният знак на руската държавна информационна агенция РИА Новости.
AFP направи обратно търсене на видеото, което според публикациите показва как генерал-лейтенант Клутие е пленен от руските сили. Резултатите показаха, че същият видеоклип е публикуван от няколко руски медии (тук, тук, тук, тук) в статии от 7 април 2022 г., в които пише за мъж, задържан през март 2022 г. в Крим от Федералната служба за сигурност на Русия с мотива, че под прикритието на бежанец е членувал в незаконен батальон.
Видеоклипът е публикуван и от руската държавна информационна агенция ТАСС (тук), както и от руската държавна национална телевизионна мрежа, управлявана от руското министерство на отбраната, Звезда (тук) в статии, посветени на същия арест.
На кадрите, публикувани от руските медии, в горния ляв ъгъл не се вижда образът на генерал-лейтенант Клутие, който изглежда е добавен от потребителите на социалните мрежи. На видеото, публикувано във Facebook, присъства и логото на руската държавна информационна агенция РИА Новости. AFP откри статия на РИА Новости, която споделя същото видео със заглавие "Войник от батальон на кримските татари е задържан в Крим".
Според всички медийни източници - включително РИА Новости, ТАСС и Звезда - които цитират пресслужбата на ФСБ за Крим и Севастопол, руските офицери са задържали в Крим гражданин на Украйна, подозирайки го в участие в дейността на незаконното въоръжено формирование Кримско-татарски доброволчески батальон.
Отношенията между НАТО и Украйна
Въпреки че НАТО "остро осъди" инвазията, организацията не се намеси пряко в конфликта. Някои членки обаче изпратиха военно оборудване за украинската армия.
Отношенията на НАТО с Украйна датират от началото на 90-те години. Украйна не е член на Северноатлантическия договор и не е обхваната от гаранциите за сигурност в споразумението на Алианса, както е обяснено на сайта на НАТО. Целта на Киев да задълбочи сътрудничеството си с НАТО и с Европейския съюз неведнъж е предизвиквала гнева на Москва, която тълкува подобни отношения като заплаха.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас