Човекът, който е починал след втора ваксина, не е практикуващ лекар
- Тази публикация е по-стара от една година.
- Публикувано на 31 март 2021 г. в 10:40
- Време за четене: 4 минути
- От: Rossen BOSSEV, AFP България
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
“В Плевен лекар почина след поставяне на втора ваксина Pfizer”, твърди публикация, споменавайки името на Евгений Александров. Информацията е разпространена впоследствие от бившия вътрешен министър и лидер на политическата партия АБВ, която използва силна антиваксърска риторика.
Информацията се появява първо в този сайт, а след това е препубликувана тук, тук и тук. При търсене в Google не успяхме да открием тези твърдения да са били отразени от някоя от утвърдените и централни медии в България. Нито в първата, нито в следващите публикации, е посочен източник на информацията.
В същото време твърденията предизвикаха редица коментари във Facebook, които поставят под въпрос ефикасността и сигурността на ваксините срещу Covid-19, като например този:
Твърденията, че към втората половина на март лекар е бил ваксиниран и е починал впоследствие, повдигат съмнение защото медиците бяха в първата фаза по ваксинационния план на България, чието изпълнение започна на 27 декември 2020 г.
Не е практикуващ лекар
За да проверим дали действително има случай на починал лекар след ваксинация в Плевен, Провери.АФП направи справка в регистъра на лекарите, който се поддържа от Българския лекарски съюз.
Съгласно Закона за здравето всеки практикуващ лекар трябва да е регистриран в него.
При търсене на имената “Евгений Александров” и “Евгени”, както беше изписано в някои публикации, излезе един резултат - на лекар с първо име Евгений и бащино Александров. Освен това фамилията му е различна - Хаджиев и той практикува в София.
Проверка в българския търговски регистър и регистър булстат показа, че има само един човек с имена “Евгений Александров”, който е базиран в Плевен. Той е съсобственик във фирма “Чистота” ООД, която се занимава със сметоизвозване и снегопочистване. Неговият бизнес партньор потвърди по телефона за Провери.АФП, че г-н Александров е починал наскоро в болница като отказа да коментира евентуалните причини за смъртта.
Ваксиниран, но заразен с Covid-19
Говорителят на болницата “Георги Странски” в Плевен Момчил Цветков коментира по телефона за Провери.АФП, че той е бил приет там в тежко състояние, като направеният PCR тест е бил позитивен за Covid-19. Пациентът е бил ваксиниран малко преди това срещу Covid-19 уточни още той.
Говорителят на тази най-голяма болница в Плевен коментира още, че пациентът е имал придружаващи заболявания, като не даде подробности за тях. В болницата не са разбрали, че пациентът им е лекар, коментира още Цветков.
“Съвсем възможно е някой да се зарази в деня, в който е бил ваксиниран или в дните след това. Човек е напълно имунизиран две седмици след втората доза. Можем да се заразим навсякъде - в болницата, в къщи, където никой не носи маска”, коментира по телефона за Провери.АФП д-р Христиана Бацелова, асистент в катедрата по Епидемиология в Медицинския университет в Пловдив.
Няма потвърден смъртен случай в резултат на ваксина в Плевен
В област Плевен има 6200 лекари и медицински персонал, които подлежат на ваксинация. Само 2153 от тях са регистрирани за това, а към 11 февруари 2085 от желаещите вече са получи две дози от ваксината, казва директорът на Регионалната здравна инспекция в Плевен д-р Илиян Минчев, цитиран на 11 февруари 2021 г.
Тази статистика датира повече от месец преди да е съобщено за смъртта на Евгений Александров.
Съгласно Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина лекарите и медицинските заведения са задължени да докладват за всяка нежелана реакция от ваксина на Изпълнителната агенция по лекарствата и РЗИ.
По думите на директора на РЗИ-Плевен д-р Минчев такъв случай не е докладван.
“Никой не ни съобщил за проблем след приложението на една или друга ваксина”, коментира той. “Има ясна процедура и ние трябваше да знаем ако имаше такъв случай” добавя още д-р Минчев.
Висока, но не пълна защита и след първата доза
Проучване на Американския Център за контрол и превенция на заболяванията, публикувано на 29 март 2021 г., показа, че първата доза от РНК ваксина като тази на Pfizer-BioNTech, дава висока, но не 100% защита.
Проучването за ефективността на ваксините на Pfizer-BioNTech и Moderna показва, че две или повече седмици след прилагането на първа доза на някоя от двете ваксини, рискът от заразяване е намален с 80% , като този дял достига до 90% две седмици след прилагането на втората доза.
“Изследвания във Великобритания и Израел показват, че първата доза гарантира между 70 и 60% защита срещу заразяване с коронавирус”, се казва още в проучването.
Според статистиката на Министерството на здравеопазването повече от 17140 човека са били ваксинирани срещу Covid-19 в плевенска област към 29 март. Това представлява близо 8.9% от пълнолетното население в областта.
До сега няма смъртни случаи, за които да е доказано, че са причинени от ваксината, коментираха от Министерството на здравеопазването.
Според главния здравен инспектор д-р Ангел Кунчев към 12 март 2021 г. има 830 случая на докладвани странични реакции при 305 хил. ваксинирани.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас