Холандски крави в Ноорд-Брабант ( AFP / Nick Gammon)

Не, млякото от крави, на които е даван инхибитор на метана, не причинява безплодие

Метанът от животновъдството допринася значително за глобалното затопляне, което кара учените и производителите да търсят решения за намаляването му. Широкомащабен проект, включващ в храната на кравите т.нар. инхибитори на метана, които намаляват производството на метан в животновъдството, вече е въведен в много страни. На този фон в социалните мрежи се споделят неверни твърдения, че млякото от тези крави може да бъде вредно за здравето и че млечните продукти са свързани с потенциален риск от генотоксичност и канцерогенност за хората. В някои твърдения дори се посочва, че продуктът може да предизвика безплодие и че внедряването му е част от по-широка стратегия за депопулация. Някои противници на добавките дори призовават за бойкот на продуктите на определени компании. Експертите и Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) обаче посочват, че използването на Bovaer е безопасно и в млякото не се откриват следи от инхибитора на метана. Това е така, защото 3NOP, активната съставка в Bovaer, се разгражда напълно в стомаха на кравата, заявиха експерти пред Aгенция-Франс Прес.

"В цял свят се надига недоволство срещу млечните продукти на датската фирма Арла, защото те дават на кравите си медикамента Bovaer® с цел намаляване на отделения метан. Този химикал при научни изследвания е предизвикал проблеми с фертилността и рак, но въпреки това е одобрен за използване", гласи Facebook публикация, споделена близо 200 пъти от началото на декември насам. 

Други публикации пък твърдят, че продуктът се произвежда от Бил Гейтс.

Подобни твърдения се споделят и в други държави, като Словакия, Нидерландия и Финландия.

Някои публикации визират вълната от недоволство в Обединеното кралство, провокирана от  съобщението на фирмата за млечни продукти Arla Foods от 26 ноември 2024 г., че е започнала пилотен проект с веригите супермаркети Morrisons, Tesco и Aldi за изхранването на крави от 30 различни ферми (архив).

Експерти обаче заявиха пред AFP, че инхибиторът на метана Bovaer не представлява опасност за фермерите, животните или потребителите. Продуктът се продава в разреден вариант,  усвоява се напълно от кравите и не се открива в млякото. Според експертите твърденията произтичат от неправилно тълкуване на инструкциите за безопасност при работа с чистия продукт. Освен това, въпреки твърденията в някои публикации в социалните мрежи, Бил Гейтс не е свързан с продукта. 

Image
Снимка от екран на публикация, споделяща невярна информация. Направена на 13 декември 2024 г.

Оценките на органите за безопасност на храните показват, че той е безопасен

Някои публикации се фокусират върху 3-нитрооксипропанол (3NOP) - активната съставка в инхибитора на метана Bovaer. "Резултати от изпитванията, представени на органа за хранителни стандарти на Обединеното кралство от производителя показаха, че 3-NOP може да бъде вредно за хората при вдишване. Освен това е дразнител на кожата и очите."

Такива коментари действително има в оценката на риска на британската Агенция за хранителни стандарти (FSA) за 3-NOP (архивирана връзка). "Добавката може да се счита за безопасна за потребителите, като установената ADI (допустима дневна доза) е 0,3 mg/kg телесно тегло", пише в заключението. 

Подобни твърдения имаше и в публикации на други еици, които пък се позоваваха на етикета за безопасност на продукта от уебсайта на Американската агенция по храните и лекарствата (FDA). 

На задължителния етикет за безопасност, публикуван от FDA, те обясняват как трябва да се работи с продукта. Там е записано, че продуктът "не трябва да се използва неразреден" и не е предназначен за директна употреба от хора. "При работа с този продукт трябва да се проявява повишено внимание. 3-нитрооксипропанолът може да увреди мъжката плодовитост и репродуктивните органи, потенциално вреден е при вдишване и е дразнещ за кожата и очите", се казва в предупреждението за безопасност.

Но Ян Дийкстра, независим изследовател, участващ в проучванията за Bovaer и доцент по хранене на животните в холандския Wageningen University & Research, обяснява пред AFP на 5 декември 2024 г., че това всъщност са съвсем стандартни предупреждения за боравене с продукта в чисто състояние от страна на служителите. Подобни предупреждения можем да открием върху някои витамини или етерични масла. Изследванията на Дийкстра за 3NOP са публикувани в няколко рецензирани списания.

Според Дийкстра крайният продукт е толкова разреден, че не съществува никакъв риск: "Не можете да преведете това [предупредителния етикет за работа с чист продукт] на земеделския производител или потребителя".

"Същото е и на етикетите напр. на някои витамини или етерични масла - доста често служителите във фабриката напр., които влизат в контакт с чисти продукти, трябва да предприемат защитни мерки. На етикета [за безопасност] са написани плашещи неща като "разяждащ очите, дразнещ кожата, потенциално опасен при вдишване", добавя той.

Bovaer е тестван и от японската Комисия по безопасност на храните (FSCJ). В своята оценка на риска комисията описва как данните от експерименти с лабораторни животни се използват за изследване на неблагоприятните ефекти на 3NOP и за определяне на това какво ниво на прием би причинило вреда при хората.

Дийкстра обяснява, че при проучванията с лабораторни животни наистина е доказано, че 3NOP има отрицателно въздействие върху плодовитостта в случай на висока експозиция. Независимо от това нивото без наблюдавани неблагоприятни ефекти (NOAEL), което определя най-голямата концентрация или количество на дадено вещество, при което не се наблюдават неблагоприятни ефекти в изложената популация, на 3NOP е 100 mg за 1 kg телесно тегло на ден.

"Да предположим, че 3NOP в млякото ще бъде на границата на откриване (всъщност е под нея) от около 20 микрограма/кг мляко. Тогава човек с тегло 70 kg би трябвало да погълне повече от 7 g 3NOP - това означава консумация на 350 тона мляко на ден", казва Дийкстра.

Нико Пейрен, старши изследовател във Фламандския институт по земеделие и рибарство (ILVO), подчерта, че фуражната добавка е одобрена и призната за безопасна от Европейския орган за безопасност на храните (EFSA) през 2021 г. "Одобрението беше предшествано от много научни изследвания в световен мащаб, около 85 от които са публикувани в рецензирани научни списания“, заяви той пред AFP в имейл на 4 декември 2024 г.

EFSA е европейският аналог на FDA и FSCJ и служи като "безпристрастен източник на научни съвети за управляващите риска и за информиране относно рисковете, свързани с хранителната верига". 

След оценка на Bovaer през 2021 г., "експертите на EFSA заключиха, че използването на тази фуражна добавка при млечни крави при посочените условия на употреба е безопасно за потребителите", заяви говорител на Агенцията пред AFP в имейл на 4 декември 2024 г. Всяка добавка към храни или фуражи в ЕС трябва да бъде тествана от EFSA.

В същата публикация се твърди, че "В едно проучване при по-високи дози, 3-NOP е открит в млякото при 3 от 4-те участващи крави. Две от кравите трябваше да бъдат евтаназирани рано". При търсене по ключови думи AFP откри, че в оценката на EFSА дейстивтелно се цитира проучване, за което се казва, че две крави е трябвало "да бъдат евтаназирани преждевременно поради намален прием на храна и летаргия"

Няма следи в млякото

Много от твърденията в интернет се фокусират върху предполагаемия риск, че следи от продукта евентуално биха могли да бъдат открити в млякото, идващо от крави, хранени с Bovaer.

Според говорителя на EFSA обаче "проучванията показват, че активното вещество на Bovaer 10, 3-нитрооксипропанол (3NOP), не присъства в млякото и в месото на животни, хранени с добавката". Това означава, че потребителят не е изложен на въздействието на самата добавка.

Това е така, защото 3NOP се разгражда бързо в тялото на кравата, казват експертите пред AFP. Peiren обясни, че "след прилагане добавката е активна за около 3 часа и след това се разгражда обратно до нитрат и алкохол. Това е и причината тя да не се открива в млякото." Преди да се разпадне на отделните компоненти, 3NOP блокира ензимите, отговорни за производството на метан в стомаха на кравата, като по този начин намалява емисиите на метан на животното с около 25 %, каза Дийкстра.

Според EFSA "NOPA (3-нитрооксипропионова киселина) е основният продукт от разграждането на 3-NOP и е открит в млякото в много ниска концентрация". Въпреки това в проучването на EFSA експертите стигнаха до заключението, че NOPA, нитратът, до който се редуцира 3NOP, не представлява опасност за потребителите на мляко. Това е така, защото няма генотоксичен потенциал, което означава, че не уврежда ДНК, и експозицията на хората е под определената ориентировъчна стойност с оглед здравето.

Инхибиторът на метана е безопасен и за кравите - допълва Дийкстра. "Веднага щом спрете да давате Bovaer на кравата, производството на метан в търбуха отново се увеличава; в рамките на 24 часа кравата се връща към "старото си ниво", каза той.

Метанът е сред основните парникови газове

Метанът (CH4) е вторият по важност парников газ след въглеродния диоксид (CO2). Въпреки че метанът се разгражда по-бързо в атмосферата от CO2, той е около 80 до 100 пъти по-силен, което го прави мощен парников газ. Както се посочва в Програмата на ООН за околната среда (UNEP), намаляването на емисиите на метан може да допринесе значително за забавяне на глобалното затопляне в краткосрочен план, тъй като затоплянето, дължащо се на метана бързо спира, когато той не се отделя. Метанът се отделя при производството на изкопаеми горива, като нефт и природен газ, но също така се отделя и от кравите, които го създават при храносмилането в изпражненията си или в стомаха си. 

Когато преживни животни като кози, овце и говеда смилат храната си, тя се преработва в системите им чрез ферментация. При този процес храната се разгражда с течение на времето и се образува метан, който се отделя чрез метеоризъм или оригване. Преживните животни произвеждат около 75 % от всичкия метан от цялото животновъдство.

Докато вегетарианските диети набират все по-голяма популярност, някои компании търсят начини за адаптиране на фуражите за едър рогат добитък, като ги заменят (частично), например с вид червени водорасли, или търсят възможни добавки, потискащи метана, като например Bovaer.

Бил Гейтс не е свързан с Boaver

В някои публикации се твърди, че Бил Гейтс е отговорен за внедряването на Boaver, но това не отговаря на истината.  Бил Гейтс е говорил публично (архив тук) за амбицията си да намали емисиите на метан от животновъдството. Той разглежда въпроса и в книгата си от 2021 г. "Как да избегнем климатична катастрофа".

"Изследователите използват ваксини, за да намалят метаногенните микроби в червата на говедата, отглеждат говеда, които по естествен начин да произвеждат по-малко емисии, и добавят специални фуражи или лекарства към храната им. Тези усилия в повечето случаи са неуспешни, въпреки че едно обещаващо изключение е съединение, наречено 3-нитрооксипропанол, което намалява емисиите на метан с 30 %. Но засега трябва да го давате на говедата поне веднъж дневно", пише той в книгата си за съединението, използвано днес като компонент на Boaver.

Междувременно в началото на 2023 г. Бил Гейтс инвестира в конкурентната австралийска компания Rumin8, чийто продукт все още не е получил одобрение от FDA или USDA към датата на тази статия.

В миналото фондацията на Бил и Мелинда Гейтс е отпуснала няколко гранта за проекти на DSM Firmenich. Нито един от тях не е бил свързан с храненето на добитъка и всички са били насочени към борба с маларията или подобряване на санитарните условия в региони на Африка.

DSM, компанията, която произвежда Boaver, също коментира евентуалната роля на Бил Гейтс във финансирането или разработването на Boaver. "Противно на това, което се твърди в някои публикации, Боваер е изцяло разработен и притежаван от DSM-Firmenich и няма други инвеститори. Бил Гейтс не участва в разработването на Боваер", пише компанията в изявление от 2 декември 2024 г. (архив).

Още статии по проверка на фактите на тема климат може да откриете тук

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас