Видео показва чакащи за предизборно събитие, а не опашка за тестване за mpox вирус

На 14 август 2024 г. Световната здравна организация обяви болестта mpox, преди известен като маймунска шарка, за глобална здравна опасност. Причина за това стана рязкото увеличаване на случаите на инфектирани с щам от Демократична република Конго. Здравните власти в САЩ обаче не препоръчват масово тестване за вируса, а твърденията в социалните мрежи, че видео показва опашка от желаещи да се тестват за mpox в щата Небраска, са неверни. Клипът е заснет по време на предизборно събитие с участието на кандидата за вицепрезидент от Демократическата партия Тим Уолц.

"Овцете тръгнаха... Огромни опашки за тестване за маймунска шарка в Омаха, Небраска", започва публикация във Facebook, споделена десетки пъти след 18 август 2024 г.

Image
Скрийншот от публикация във Facebook, споделяща невярна информация. Направен на 3 септември 2024 г.

Видеото с неверните твърдения се разпространява още на английски, испански, френски и немски.

Известно преди като маймунска шарка или вариола, mpox е инфекциозно заболяване, причинено от вирус, който се предава при близък физически контакт (архив). Заразяването причинява треска, мускулни болки, кожни лезии и - във все повече случаи - смърт.

Съществуват два подтипа на mpox: по-вирулентният и по-смъртоносен Clade 1, ендемичен в Централна Африка и сега наричан Clade 1a, и Clade 2, ендемичен в Западна Африка. Clade 1b, разклонение на Clade 1, накара СЗО да обяви най-високото си международно ниво на тревога.

Image
Фактологична информация за различните видове на вируса mpox
(AFP / Nalini LEPETIT-CHELLA, Sabrina BLANCHARD)

Настоящата епидемия, която предизвика вълна от дезинформация онлайн (опровергана от AFP на английски тук  или тук), е свързана със случаи в Азия, но до 3 септември вариантът Clade I не е засегнал САЩ, според  CDC (архив).

В една от публикациите в X на английски обаче е посочено, че видеото е заснето от Джон Янкович, който го е публикувал на 17 август 2024 г. с описание: "Не мога да заснема видео, което да покаже посещаемостта на митинга на Тим Уолц тук, в Омаха, NE. #BlueDot“ (архивирано тук).

Янкович потвърди пред AFP, че е заснел кадрите. В съобщение от 22 август обясни, че го е направил, "за да покаже голямата посещаемост и ентусиазма".

В публикация в X от 23 август Янкович определи твърденията, че видеото е свързано с mpox, като "напълно неверни“ (архив).

"Това беше видеоклип, показващ дългата опашка за влизане на митинга на Тим Уолц в "Астро" в градския център на Ла Виста“, каза той.

Търсенето на ключови думи потвърди, че Уолц е провел митинг в театъра в Омаха на 17 август. Различни репортажи (тук, тук) описват дългите опашки за влизане в залата (архив тук и тук). 

Сградите, които виждаме във видеото съвпадат с тези, които се виждат на Google Maps Street View (архивирани тук).

Image
Сравнение на оригиналната публикация (вляво) и същата местност в Google Maps Street View (вдясно), като общите елементи са оградени от AFP

"Нисък" риск от mpox в САЩ

Говорител на американския Център за контрол и превенция на заболяванията заяви пред AFP, че рискът от варианта Clade 1 за американците е "нисък".

"Центърът за контрол на заболяванията не препоръчва скрининг на населението за mpox", обясни говорителят в имейл от 22 август.

На своя уебсайт (архив) Министерството на здравеопазването на Небраска препоръчва тестване на пациенти с обриви, характерни за заболяването.

Въпреки че има ваксини за mpox, те се препоръчват само на пациенти с определени рискови фактори, включително на всички, които са били изложени на известен риск (архив).

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас