Не, тази снимка от Алжир не доказва, че мисиите на НАСА до Марс са измислица

В продължение на много години привържениците на конспирациите твърдяха, че кацането на Луната е измислица. Сега жертва на подобни конспиративни теории са различните безпилотни мисии на НАСА до Марс. От август 2024 г. насам десетки хиляди потребители на социалните мрежи споделят извадена от контекста снимка от Алжир, твърдейки, че тя доказва, че мисиите на Марс са били инсценирани в пустинята на северноафриканската държава. Подробният анализ на снимката, направен от Агенция Франс-Прес (AFP), както и доказателствата, предоставени от нейния автор, доказват, че подобни внушения са неверни.

През първата половина на август 2024 г. хиляди потребители споделят публикации на английски език в социалните мрежи TikTok или Facebook (тук, тук) с две очевидно различни снимки на един и същ пустинен пейзаж. Надписът на горната снимка гласи: МАРС с удебелени букви и изглежда, че показва безпилотно космическо оборудване на НАСА. Надписът на долната снимка гласи: АЛЖИР и показва туристи, които разглеждат същите дюни и планини като на горната снимка. Внушението е, че снимката на марсианската мисия на НАСА изобщо не е направена на Червената планета, а представлява инсценировка в Алжир.

"Брех, това Алжир колко прилича на Марс. Не предполагах!", гласи Facebook пост на български от 15 август 2024 г. 

Image
Скрийншот на публикация, споделяща невярна информация. Направен на 30 август 2024 г.

AFP обаче не откри доказателства, че НАСА някога е публикувала въпросната снимка или по някакъв начин да е свързана с нея, противно на твърдяното в публикациите в социалните мрежи.

Две версии на една и съща снимка

Извършвайки обратно търсене на изображения с долната половина на снимката, открихме по-голямата версия на оригиналната снимка, публикувана на различни интернет страници като тази или тази.

След допълнителен анализ на снимката стигнахме до заключението, че както горното изображение с надпис "МАРС"  така и долното с надпис "АЛЖИР" всъщност са две версии на една и съща снимка. Сенките на планината на заден план, стъпките на преден и няколко други елемента съвпадат изцяло:

Image
Редактирана и манипулирана версия на снимката от Алжир (вляво) и оригиналната снимка от Алжир (вдясно). Същите елементи, отбелязани в червено от AFP на 23 август 2024 г.

Т.нар. "марсианска" версия на изображението е редактирана с помощта на софтуер като Photoshop: степента на интензивност на цветове е намалена, оборудването на НАСА е добавено, а хората, които се виждат в долната част, заедно с техните сенки, са премахнати. Въпреки това, въпреки че редактираното изображение е много размазано и има ниска разделителна способност, краката на една от фигурите от оригиналната снимка все още се виждат при по-близко приближаване във версията "Марс":

Image
Детайл редактирана и манипулирана версия на снимката на Алжир (вляво) и от оригиналната снимка на Алжир (вдясно). Краката, които се виждат и в двете версии на изображението са отбелязани в синьо от AFP на 23 август 2024 г.

Снимка, използвана без съгласието на фотографа

В метаданните на снимката, изтеглена от този уебсайт, открихме, че тя е създадена от "Gregory Rohart". Според тези данни, снимката е заснета с фотоапарат Canon 40D в 9:56 ч. на 6 януари 2009 г.

Image
Екранна снимка, показваща метаданните на изображение, използвано за разпространение на неверни твърдения. Акцентите в зелено и червено са добавени от AFP

Според публично достъпната информация, която може да бъде намерена, Грегори Роар е френски фотограф, пътешественик и блогър, който е пътувал и до Алжир (архив тук, тук, тук).

Свързахме се с Роар, който потвърди, че е автор на снимката.

Роар ни предостави и скрийншот на снимката от неговия Photoshop Lighroom, софтуер за каталогизиране и редактиране, често използван от фотографите, където виждаме същите метаданни и детайли за експозицията:

Image
Изображение, предоставено от Грегори Роар, с оригиналната снимка, показана във Photoshop Lightroom, показваща същите метаданни и данни за експозицията. Различни елементи са оградени в зелено и червено от AFP

"Направих я в Алжир, когато бях на преход в пустинята Тадрарт", обяснява той в имейл до AFP на 23 август 2024 г., визирайки района на Тадрарт- пустинен и планински район на границата между Алжир и Либия.

"Като фотограф очевидно не ми харесва моя снимка да бъде използвана без мое съгласие, а още по-малко тя да бъде отклонена от първоначалния си смисъл", казва Роар.

Не успяхме да установим къде точно в района на Тадрарт е заснета снимката. Намерихме обаче друга снимка, показваща същия пейзаж, на уебсайта на италианска туристическа агенция като част от екскурзия до югоизточния алжирски регион.

Image
Екранна снимка от www.spazidavventura.com, направена на 20 август 2024 г.

Ето защо можем да стигнем до заключението, че изображението не е заснето на Марс, а някъде в средата на пустинята Сахара.

Image
Изображение от Google Maps, показващо района, в който е направена снимката

Perseverance and Ingenuity: исторически пробив

След успеха на марсохода Curiosity, който кацна на Марс през 2012 г. и продължава мисията си и до днес (архив), последният етап от изследването на Марс от НАСА е мисията "Марс 2020", включваща разполагането на марсохода Perseverance  и хеликоптера Ingenuity на повърхността на червената планета (архив).

Image
Ракета "Атлас V" с марсохода Perseverance излита от военновъздушната база "Кейп Канаверал, 30 юли 2020 г.
(AFP / Gregg NEWTON)

Perseverance (архив), предназначен за изследване на кратера Jezero, има за цел да търси следи от древен микробен живот, да изучава геологията и климата на планетата. След като кацна на Марс през февруари 2021 г., той събира проби от повърхността на планетата, проправяйки пътя за бъдеща мисия, която би могла да извлече тези проби и да ги върне обратно на Земята, предлагайки безпрецедентен поглед върху историята на Марс и възможността за съществуване на живот в миналото. Тази мисия е неразделна част от разбирането на обитаемостта на Марс и подготовката за бъдещо човешко изследване, тъй като тества технологии за производство на кислород от марсианската атмосфера.

Ingenuity, 1.8-килограмов хеликоптер, прикрепен към Perseverance, представлява новаторска технология (архив). Изстрелян заедно с марсохода, той успешно завърши първия си полет на 19 април 2021 г. (архив), отбелязвайки първия полет с двигател на друга планета. По време на този исторически момент Ingenuity се издигна на 3 метра в разредената марсианска атмосфера, зависна и засне изображения, преди да се приземи безопасно. Това постижение не само демонстрира възможността за въздушно изследване на Марс, но и предостави важни данни за бъдещи мисии, които могат да използват летящи апарати за изследване на планетарните повърхности отгоре.

След първия си полет Ingenuity беше използван общо 72 пъти, като записа повече от два часа полетно време в кратки прелитания на разстояние от около 17 километра. Мисията му се разви така, че да действа като въздушен разузнавач, който да помага на колесния си спътник в търсенето на следи от древен микробен живот отпреди милиарди години, когато Марс е бил много по-влажен и топъл, отколкото днес.

Image
Служител носи модел на марсианския хеликоптер Ingenuity в лабораторията на НАСА, Пасадена, Калифорния
(AFP / Patrick T. FALLON)

Последният полет на Ingenuity на 18 януари 2024 г. завършва с аварийно кацане, при което се повреждат лопатките на ротора, което кара НАСА да пенсионира хеликоптера. На 16 април Ingenuity предаде последния си сигнал обратно към Земята, включващ сърдечно прощално съобщение и данни, които ще останат на Марс, докато бъдещите изследователи не ги извлекат. Дълголетието на Ingenuity надхвърли всички очаквания, като се справи с предизвикателства, включващи прашни бури, коварен терен, мъртъв сензор и студени условия.

Други статии по проверка на фактите, опровергаващи конспирации за мисиите в космоса може да прочетете тук или тук

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас