
Потребители на социалните мрежи споделят извадени от контекст думи на Камала Харис за войната в Украйна
- Публикувано на 23 юли 2024 г. в 16:26
- Време за четене: 3 минути
- От: Bill MCCARTHY, AFP САЩ
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Камала Харис, заместила бай Данчо в президентската надпревара, вече обясни на всички позицията си за Украйна...", започва Facebook публикацията от 22 юли 2024 г.
Публикацията включва 18-секунден откъс от епизода от 10 юли 2024 г. на телевизионното предаване на Шон Ханити, водещ на Fox News и окачествява коментарите на Харис за Украйна като един от нейните "най-странни моменти". Видеото е с руски субтитри.
Подобни постове бяха разпространени на английски език в X. Постът идва от конспиративен акаунт, наречен „Загрижен гражданин“, който Агенция Франс-Прес (AFP) многократно е разобличавала в разпространение на дезинформация онлайн.

"И така, Украйна е държава в Европа", казва Харис в клипа. "Тя е в съседство с друга държава, наречена Русия. Русия е по-голяма държава. Русия е мощна държава. Русия решава да нахлуе в по-малка страна, наречена Украйна. Така че, по принцип, това е погрешно."
Но публикациите са извадени от контекст.
Харис прави коментарите по време на телефонно интервю за радиопрограмата „The Morning Hustle“ на 1 март 2022 г. или по-малко от седмица след като Русия нахлува в Украйна (архив тук).
Водещият споменава Украйна и моли Харис "да я обясни на достъпен език за хората, които не разбират какво се случва и как това може да повлияе пряко на хората в САЩ".
Вицепрезидентът, която се среща със Зеленски дни преди инвазията, отговори и добави, че руската офанзива "противоречи на всичко, за което се борим".
След това тя обясни концепцията за суверенитета, като заяви, че Съединените щати се противопоставят на решението на Русия да навлезе "в Украйна с военна сила, без провокация, без никакво друго оправдание, освен да упражни силата си да превземе друга държава".
Тя спомена и санкциите, определяйки ги като "принуждаване на Русия да плати финансова цена до степен, в която можем да окажем реално въздействие, да нанесем реални вреди на нейната икономика като последица от лошото ѝ поведение, което води до загуба на живота на невинни хора".
Харис е говорила за Украйна по-подробно по време на мандата си като вицепрезидент, включително по време на няколко срещи със Зеленски (архив тук).
Например в изказването си от 15 юни, преди срещата с украинския лидер, Харис потвърди подкрепата на САЩ за разкъсваната от война страна, като същевременно обсъди помощта и последните събития, включително руската агресия край Харков и атаките срещу енергийната система на Украйна (архивирано тук).
"Сексистка" дезинформация, насочена към Камала Харис, след като Байдън се отказа
Както AFP обобщава в този материал (архив), след като президентът Джо Байдън напусна надпреварата на 21 юли 2024 г. и подкрепи Харис - първата чернокожа, южноазиатка и жена вицепрезидент в историята на САЩ , която изглеждаше готова да спечели президентската номинация на партията си, за да се изправи срещу Доналд Тръмп през ноември 2024 г. (архив), последва онлайн лавина от женомразки и сексистки твърдения за Харис.
В някои публикации в социалните мрежи се повтарят внушенията, че кариерата на Харис в американската политика се дължи на кратката ѝ връзка през 90-те години на миналия век с бившия кмет на Сан Франциско Уили Браун.
Междувременно постове в платформата X отново разпространиха манипулирана снимка на Харис, на която тя изглежда позира заедно с опозорения финансист и осъден за сексуално престъпление Джефри Епстайн. Снимката, опровергана преди години от AFP с помощта на обратно търсене на изображения, е манипулирана, за да се добави Епстайн на мястото на съпруга на Харис, Дъглас Емхоф.
В атаката срещу Харис се появиха и расистки публикации, които невярно твърдяха, че тя "няма право" да се кандидатира за поста, тъй като и двамата ѝ родители са имигранти, а някои настояваха, че тя „преувеличава“ расовата си идентичност с цел политическа изгода.
"Важно е да окачествим тези разкази и лъжи като такива, каквито са: опит да се подкопае публичната длъжност на една влиятелна жена заради нейния пол, произход, цвят на кожата ѝ", коментира Нина Янкович, съосновател на организацията за наблюдение на дезинформацията American Sunlight Project.
Списък на статиите по проверка на фактите на AFP на английски, свързани с изборите в САЩ през 2024 г., можете да намерите тук, а на български - тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас