Тази страница, представяща Хитлер като "герой", не е от официален украински учебник

На фона на продължаващата война в Украйна потребители на социалните мрежи споделят снимка, за която твърдят, че показва неотдавна излязъл украински официален учебник по история, в който Хитлер е представен като "герой", освободил Украйна по време на Втората световна война. Публикациите влизат в тона на реториката на Кремъл, която представя Украйна като страна, приела нацистката идеология. Както обаче установи Агенция Франс-Прес (AFP), подобен исторически разказ няма как да бъде част от официалната украинска учебна програма. Освен това националното законодателство осъжда нацисткия режим. Подобна страница, представяща Хитлер по този начин, не може да се появи в официален учебник, потвърдиха още различни експерти и институции, интервюирани от AFP.

"Нищо необичайно. Просто един "герой" от учебник по История на Украйна: "Адолф Хитлер е германски държавник и политик.  От 1933 г. е райхсканцлер на Германия. В историята на Украйна, Хитлер изигра една от решаващите роли, като направи опит да освободи нашите земи от съветските окупатори. Западна Украйна е освободена от германската армия..." P.S. Има ли още зомбита, които се чудят защо руснаците започнаха тази война !?", гласи Facebook публикацията на български.

На въпросната страница се вижда портрет на Адолф Хитлер и текст на украински, който гласи: "Адолф Хитлер (1889-1945) - германски държавник и политик. От 1933 г. е канцлер на Германския райх. В историята на Украйна Хитлер изиграва една от решаващите роли в опитите за освобождаване на нашите земи от съветските нашественици. Западна Украйна е освободена от силите на германската армия (Лвовска област е [освободена] през 1941 г.)". 

Image
Снимка на от екран публикация, споделяща заблуждаващ информация. Направена на 19 юли 2024 г.

От началото на юли 2024 г. същата снимка е споделяна на различни езици със сходни твърдения, например на английски и руски. В публикациите на френски се твърди, че учебникът е за 9-10-годишни.

На 10 юли РИА Новости Крим, част от държавната Россия сегодня (Русия днес), също споделя твърдението, но само цитира предполагаемия текст, без да публикува снимката на предполагаемия учебник. Снимката, но с по-широко изрязване, беше споделена на 1 юли 2024 г. с твърдението, че на нея се вижда брошура от музея, посветен на Роман Шухевич в Лвов. На 1 януари 2024 г. медии съобщават (тук, тук), че сградата на въпросния музей е била разрушена след атака с дрон.

Историята на Украйна се изучава от седми клас..  Частта от учебната програма, посветена на Втората световна война, се изучава в десети клас (около 15-16-годишна възраст), казва пред AFP на 18 юли 2024 г. Юлия Тополницка (архивна връзка), експерт в украинската неправителствена организация Smart Osvita, която се занимава с модернизация на училищното образование. Тя е преподавател по съвременна украинска история в университета „Тарас Шевченко“ в Киев. Нейните думи се потвърждават и от официалната учебна програма на Министерството на образованието (архивна връзка).

AFP не откри следа от страница, представяща Адолф Хитлер и германската армия като освободители на Украйна, в последните издания на петнадесетина учебника по история за десети клас в Украйна. Учебниците могат да бъдат разгледани онлайн (архивна връзка), на сайта за учебни ресурси на Института за модернизиране на учебното съдържание (архивна връзка).

Тази страница не фигурира в последните издания на учебниците по история на Украйна за пети клас, които също могат да бъдат разгледани онлайн (архивирана връзка).

Съгласно украинската учебна програма по история и националното законодателство, осъждащо нацисткия режим, страница, която да представя Хитлер и германската армия като освободители на Украйна, не може да се появи в официален учебник на нито едно ниво, заявиха експерти и институции пред AFP.

Без възхвала на Хитлер и нацистите в официалните учебници по история

След като през 2015 г. украинският парламент прие закон (архивна връзка), осъждащ нацистките и комунистическите режими, тяхното популяризиране и използването на техните символи е незаконно в Украйна. Според закона за пропаганда се смята, наред с другото, "разпространението на информация, ориентирана към намиране на оправдание за престъпния характер на комунистическия и националсоциалистическия (нацисткия) тоталитарни режими". Законът забранява използването на нацистки и комунистически символи. Забраната обаче не обхваща използването на забранените символи „в книги за учители, ученици и други материали за научни изследвания и образование“. Тя е валидна само при условие, че „това използване не води до пропаганда на престъпния характер на двата режима“.

На уебсайта на Обсерваторията за преподаване на история в Европа (OHTE), европейската организация, която наблюдава преподаването на история, има подробна информация за Украйна в общия доклад за състоянието на преподаването на история в Европа (стр. 69 от pdf файла, архивиран тук). Учебните програми по история, които са задължителни за всички държавни и частни средни училища, се одобряват предварително от Министерството на образованието и Института за модернизиране на образователното съдържание (архив).

Тези две институции "отговарят за конкурентния подбор и издаването на учебниците по история", се казва в доклада на OHTE.

Украинският институт за национална памет заяви пред AFP на 15 юли 2024 г., че учебник, който не съответства на действащата учебна програма, определяща Хитлер и германската армия като окупатори, а нацисткия режим като тоталитарен, не може да бъде одобрен от тези институции. Следователно той не може да бъде публикуван или разпространяван в училищата.

"Малко вероятно е [...] един неодобрен учебник да се изучава в училище. Ако съществуваше страница като споделената [в социалните мрежи], тя очевидно не би била одобрена от [украинското правителство]", заяви OHTE пред AFP на 16 юли 2024 г.

Както посочва Юлия Тополницка пред AFP, "училищните програми и официалните учебници се актуализират на всеки пет години", а "последната актуализация e била през 2022 г."

Според настоящата учебна програма по история за 10 клас (архив), разделът, посветен на Украйна по време на Втората световна война, обхваща "окупацията на Украйна от германските войски", "концентрационните лагери" и "съпротивата срещу нацистките нашественици".

"В Украйна всички учебници, издадени за сметка на бюджета, са обект на конкурс и външна експертиза. Такъв текст няма как да излезе в учебник, издаден под контрола на министерството", казва пред AFP на 22 юли 2024 г. Георгий Касианов, украински историк, преподавател в университета „Мария Кюри-Склодовска“ (архив). „Официалната концепция за Втората световна война, отразена в стандарта и програмите, приема, че Украйна е била в епицентъра на борбата между два тоталитарни режима - на Хитлер и на Сталин. Следователно подобен текст не би могъл да се появи в официално одобрен учебник по история", добави той.

Нацистите и Съветският съюз са представени като окупатори

Що се отнася до учебниците за пети клас, от OHTE обясниха пред AFP, че Втората световна война е "само схематично описана" и обхваща няколко ключови дати като началото на войната през 1939 г. и навлизането на Червената армия в Украйна, агресията на Германия срещу Украйна през 1941 г., украинската съпротива - съветската съпротива срещу нацистите и националистическата съпротива срещу нацистите и съветските войски - между 1941 и 1945 г. и накрая освобождението на страната между 1944 и 1945 г.

"В тези учебници няма и най-малкото възхваляване или нормализиране  на образа на Хитлер и неговата политика, нито пък най-малката положителна оценка на ролята му за Украйна", посочват от OHTE, като добавят, че Хитлер и нацистите са представени по "негативен начин" във всички учебници за пети клас, с които са се консултирали. 

В изрезките по-долу, взети от няколко страници за Втората световна война в учебник по история за пети клас (архивна връзка), Съветският съюз и нацистите са представени като окупатори.

Освен че се споменава Холокостът и се осъжда нацисткият режим, в текста се посочва, че украинското освободително движение е имало за цел да "освободи Украйна от германските и болшевишките окупатори" и да създаде независима украинска държава.

Image
Снимка от екран, показваща украински учебник по история. Направена на 18 юли 2024 г.

Това представяне накратко обобщава този сложен период от историята на Украйна, коментира Бертран дьо Франквил, докторант в Катедрата по украински изследвания в Университета на Отава (Канада), с когото AFP разговаря на 16 юли 2024 г. (архивна връзка). "По време на Втората световна война Украйна е територия, която е двойно окупирана - от нацистите и от Съветския съюз. [...] Полагат се усилия да се припомнят тези два ужаса, независимо дали от съветска или от нацистка страна", обясни той.

Страница, която не изглежда като от официален учебник

Обратното търсене на изображения на снимката, за която се твърди, че е от учебник по история, ни отведе  до страницата на  руското издание "Аргументи и факти".

В статия, публикувана на 2 юли 2024 г., озаглавена "Кой е окупирал? Украински училищен учебник назовава Хитлер като освободител на Лвов",  "Аргументи и факти" показва и втора предполагаема страница от учебника, в която германската армия също е представена като освободител на град Лвов през 1941 г. - дотогава под съветска окупация

Бертран дьо Франквил припомня специфичния контекст на този период "Украйна излиза от Голодомора, гладът, организиран от съветския режим, в резултат на който загиват милиони хора, а след това [...] от терора на съветската окупация И така, по онова време известният потисник на [украинска] територия е Съветският съюз. [...] Така че много украинци са могли да видят в нацистка Германия освободителна армия, защото единственият им опит е бил свързан с тоталитарната съветска система.

"Оказа се, че тези сметки са били погрешни, защото скоро става ясно, че нацистка Германия е имала ужасна армия, която е извършила големи погроми, особено в Лвов, но също и в Киев, с клането в Бабий Яр, наречено "Холокост чрез куршуми" [...] В Украйна е имало погроми и интензивно сътрудничество [с нацистите, бел.ред.]и това не е факт, който може да бъде отречен или подлежи на отричане.  Това е явление, наблюдавано в цяла Европа“, продължава експертът, подчертавайки, че днес украинската памет подчертава сътрудничество с нацисткия режим.

Статията на "Аргументи и факти" не посочва конкретен учебник по история, от който са взети двете снимки,  а само посочва, че са с източник "социалните мрежи". 

Други елементи на тази страница будят подозрение, като например нейното много остаряло и семпло черно-бяло оформление, което не прилича на това на различните учебници, одобрени от украинската национална образователна система.

Нещо повече, както естонската медия Delfi25 посочва в статия за проверка на фактите (архив), посветена на този предполагаем откъс от учебник,  правилното изписване на украински е "райхсканцлер", а не "рейхсканцлер" както е в подвеждащите публикации. 

В съобщение, публикувано в Telegram на 3 юли 2024 г. (архивна връзка), украинският Център за стратегически комуникации и информационна сигурност (Spravdi) отрича автентичността на тези две страници от учебника, като твърди, че съдържанието им „не съответства на украинската програма по история“ и разобличава вероятна проруска "аматьорска фалшификация". 

Реторика, повтаряна от Кремъл

Заблуждаващите твърдения се вписват в реториката на Кремъл, повтаряна от началото на пълномащабната руска инвазия в Украйна. На 24 февруари 2022 г., в деня, в който Русия нахлува в страната, Владимир Путин представя тази "военна операция" като борба за "демилитаризация и денацификация на Украйна". 

Няколко специалисти, интервюирани от AFP през март 2022 г., опровергават този аргумент, заявявайки, че макар ултранационалистическите движения да са активни в страната, особено в армията, те остават "малцинство" и са маргинализирани на политическо ниво.

От началото на инвазията AFP провери множество твърдения, свързани с войната.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас