Сатирични клипове за "син на украински прокурор" се споделят от прокремълската пропаганда

Сатиричен клип в TikTok, показващ мъж, който се разхожда с луксозни коли на екзотични места, а глас зад кадър заявява, че това е синът на украинския главен прокурор, генерира десетки видеоклипове и хиляди споделяния от юли 2023 г. насам.  Видеото обаче е разпрострнаено от прокремълските канали без да се уточнва, че става дума за стара шега. Постове на различни езици, включително на български, споделят един от видеоклиповете с твърдения, че на него се вижда синът на ''известен'' украински прокурор, заснет на видео в Монако. Разследването на AFP установи, че мъжът е украински IT предприемач с компания, базирана в Обединените арабски емирства и който няма видими връзки с главния прокурор на Украйна. 

Видеоклипът е част от забавна кампания в социалните мрежи. АFP откри стотици подобни видеоклипове със същото аудио в TikTok. Украински експерти по дезинформация коментираха, че тази TikTok игра обаче се използва от руските пропагандисти, за да представят Украйна в лоша светлина.

"Син на известен украински прокурор! А ние от нашите данъци им пращаме парички. Да си имат за бензинче да не ходят пеш децата.!!!", гласи този Facebook пост  от 17 февруари 2024 г. на български. В него е споделен Reel - вертикалният видео формат за Facebook и Instagram, публикуван от профил, споделящ съдържание на български. "Син на известен прокурор", гласи надписът в рамките на видеото на украински. От 14 януари 2024 г. насам клипчето е споделено над 400 пъти в прокремълски групи като "С Русия завинаги".

Друг български профил публикува същите кадри на 2 януари 2024 г. Текстът към видеото гласи: "Как синовете на известните се бият в Украйна". Оттогава насам макарата е споделена над 700 пъти. 

Image
Скрийншот на публикация във Facebook, споделяща невярна информация. Направен на 13 март 2024 г.

Изглежда, че видеото е заснето от някой, който изненадал мъжа и казал на руски: "Батальон Монако, момчета, синът на известен украински прокурор развява скъпи коли в Европа, докато баща му работи. Ето ви."

Твърденията бяха споделени на словашки и чешки, английски или френски.

В началото на януари 2024 г. тази версия е споделена и в редица големи руски Telegram канали, известни с разпространението на прокремълски наратив и имащи стотици хиляди абонати. Някои от тях, като този с името "ЗЕРГУЛИО" (300 000 абонати), са отворени; други като "ВОБЛЯ" (над 1,5 млн. абонати) или "НЭ.САХАР" (над 1 млн. абонати) са частни. Други руски сайтове също споделиха същото видео.

Image
Снимки от екран, показващи неверни невпубликации. Направени на 29 февруари 2024 г.

Анализът на AFP обаче показва, че тези твърдения в интернет са или неверни, или извадени от контекста.

Популярна TikTok шега

Използвайки обратно търсене на видео и разширено търсене в интернет с ключови думи като "син на прокурор" на различни езици, AFP Fakty установи, че въпросният видеоклип е част от популярна мода в TikTok, в която стотици потребители са се снимали със скъпи автомобили и са добавили същия звуков фон. Това е шега, за да изглежда, че те са "син на известен украински прокурор".

Търсенето показа, че подобни видеоклипове в множество платформи за социални мрежи с един и същ човек и аудио са били споделяни в продължение на месеци, например този през август 2023 г. Влиятелният руски прокремълски телевизионен водещ Владимир Соловьов е споделил друга версия през септември 2023 г. в популярния си канал в Telegram.

Image
Снимки на фалшиви публикации, направени на 29 февруари 2024 г.

В някои от тези клипове виждаме воден знак на TikTok с напис "@tolanshinkarev". Така стигнахме до акаунт в TikTok на Анатолий (Толян) Шинкарев (архив), самоопределящ се като украински инвеститор и технологичен предприемач, който има над 94 000 последователи в TikTok.

В акаунта на Шинкарев има над двадесет подобни кратки видеоклипа по същия модел, качени в канала му за периода от август 2023 г. насам, някои от които с милиони гледания (тук, тук, тук).

Всички тези видеоклипове използват аудиото от TikTok "Батальон Монако" (архив). Както се вижда в TikTok, това аудио е използвано за пръв път от потребител "@N.perepechaev27" в неговото видео от 29 юли 2023 г. (архив), което е гледано над 1,8 милиона пъти. Както можем да видим на скрийншота по-долу, към момента на писане на тази статия в TikTok са публикувани 663 видеоклипа с аудиото на N.perepechaev27.

Image
Снимка на екрана от tiktok.com за саундтрака на Батальон Монако. Оригиналният клипс този саундтрак е отбелязан в червено, а видеоклиповете на Анатолий Шинкарев с този саундтрак са отбелязани в зелено. Снимано на 5 март 2024 г.

Украински криптопредприемач от Дубай

AFP се опита да се свърже с Анатолий Шинкарев чрез профилите му в социалните мрежи TikTok, Facebook и Instagram, но до момента на писане на тази статия той не отговори на запитванията ни относно мотивацията му да публикува клиповете. Затова AFP се опита да разбере повече за него от онлайн присъствието му.

В един от профилите си в Instagram, свързан с профила му в TikTok, той се описва като "инвеститор". В друг профил като част от биографията му е посочено "Украйна, Донецк-Киев". Според стария му профил от 2016 г. в украинска агенция за таланти Шинкарев в момента би трябвало да е на 31 години.

При търсене на ключови думи с името на Шинкарев на украински и руски език в Google и Yandex открихме няколко украински източника, според които Шинкарев е предприемач и съосновател на ИТ компания "IT Freedom" (тук, тук). Шинкарев е записан и като "президент" в един от постовете в профила в IG "it_freedom_official" (архив).

В статия от септември 2023 г., обозначена като спонсорирано съдържание на уебсайта "usreporter.com", също се твърди, че родният град на Шинкарев е Донецк, но след 2014 г. той се е преместил в Киев. Според статията неговата компания се фокусира върху решения за киберсигурност и блокчейн иновации. "Удивителният успех на "IT Freedom" може да се види (...) и в международния ѝ обхват. Изобретението на Анатолий е преминало границите, като има силно присъствие в Дубай и мрежа от офиси в много държави", се казва в спонсорираната статия.

Профилът на Шинкарев в укринския сайт "speka.media" го описва и като "основател на WOLLT"; AFP откри уебсайт на криптовалутен портфейл със същото име. В раздела за условията за ползване на уебсайта "wollt.io" компания с името "IT FREEDOM FZCO." действително е посочена като доставчик на софтуер за уебсайта и неговите продукти.

Image
Екранна снимка от уебсайта ner.economy.ae, направена на 4 март 2024 г.

Преглеждайки уеб сайта на Министерството на икономиката на Обединените арабски емирства AFP откри, че компания с такова име наистина е имала бизнес лиценз в ОАЕ между септември 2022 г. и септември 2023 г., но след това лицензът е изтекъл.

Как руската пропаганда използва сатирични клипове

За да получим повече информация за видеоклиповете, AFP потърси украински експерти по дезинформация.

Елена Чуранова, проверител на фактите в украинската организация StopFake.org, сертифицирана от IFCN, заяви пред AFP по електронната поща на 27 февруари, че наративът за децата на високопоставени служители или представители на украинското правителство, които избягват военна служба, докато "вместо тях служат обикновени украинци от селата, се използва много активно от руската пропаганда". "За тази цел се използват всякакви подобни видеоклипове", каза тя.

Чуранова обясни също така, че понятието "син на прокурор" е познато в украинското общество като популярен термин за тези, които се ползват с протекции от страна на високопоставените си роднини.

"Самото понятие "син на прокурор" се използва за човек, който може да прави всичко, а законите и общите норми, които обществото иначе е приело, сякаш не важат за него. Самото понятие се е формирало най-вече през 90-те години, когато безнаказаността и корупцията в държавната администрация са били високи", казва тя. Затова употребата на този термин резонира емоционално в украинското общество, заключи Чуранова.

"Много потребители на TikTok използват аудиото от клипа на шега. То обаче се използва и от руските пропагандисти за техните собствени цели срещу украинците", заяви представител на агенция Molfar OSINT пред AFP по имейл на 27 февруари. Агенция Molfar е една от украинските компании, фокусирани върху развенчаването на дезинформация или идентифицирането на военнопрестъпници, тя е цитирана в последния януарски доклад за най-добрите украински практики в борбата с дезинформацията на Европейския център за високи постижения за противодействие на хибридните заплахи.

Молфар заяви пред AFP, че тези видеоклипове, използвани от "руската пропаганда", имат за цел "да дискредитират украинците на Запад", особено в страните, които оказват финансова подкрепа на Украйна. "Целта е да се представят украинците в негативна светлина, т.е. да се внуши, че докато европейските страни, САЩ и други ключови съюзници подкрепят финансово Украйна, някои лица, свързани с държавни служители, се разхищават с луксозни автомобили", заяви пред AFP представител на Молфар.

След като разгледаха нашите запитвания, от Молфар заявиха, че не са открили връзки между Анатолий Шинкарев и украинските прокурори.

Image
Скрийншот на коментарите под оригиналния видеоклип в профила на Шинкарев в TikTok. Направен на 5 март 2024 г.

Шинкарев също така намекна или посочи, че видеоклиповете му са шега в други коментари, например тук и тук. Във видеоклип от 30 декември 2023 г. Шинкарев изглежда се подиграва с цялото явление, като казва: "Искам да кажа, че би било чудесно да си син на Бога, но да си син на прокурор е още по-добре."

Във видеоклип от 12 януари се чува как той повтаря репликата "син на известен украински прокурор", смее се силно и е наречен "звезда на TikTok" от човек, който го снима.

AFP откри поне един случай, в който Шинкарев изглежда признава, че видеоклиповете му се използват за прокремълска пропаганда. В коментар под един от видеоклиповете в Инстаграм той казва на последователите си да му изпращат "публикации, в които кремълската пропаганда изопачава неговите видеоклипове".

Батальонът на Монако: Високопоставени лица, разкрити от украински журналисти

Терминът "Батальон Монако", използван във видеоклиповете в TikTok, се отнася до поредица от разследвания, проведени и публикувани от украинския журналист Михайло Ткач и неговите колеги от украинския онлайн вестник "Украинска правда".

През 2022 и 2023 г. журналистите на "Украинска правда" разказват как десетки украински настоящи или бивши политици, държавни служители, депутати или влиятелни бизнесмени и техните роднини са напуснали Украйна преди или след въвеждането на военното положение на 24 февруари 2022 г. в отговор на пълномащабното руско нахлуване в страната и са се преместили или са почивали на Лазурния бряг, в Монако, Ница или други градове на френската ривиера.

"Украинска правда" публикува поредица от три части на разследването на т.нар. батальон "Монако" под формата на видеоклипове в YouTube (тук, тук, тук) и подобни за Дубай, Лондон и Виена. Няколко месеца след публикуването на първите разследвания Украйна забрани на държавните служители да пътуват извън Украйна за периода на постоянното военно положение, с изключение на служебните пътувания.

Сред лицата, споменати във втората част на разследванията на "Украинска правда" за Монако, публикувани през октомври 2022 г., има само един бивш прокурор: Игор Проценко, който е бил прокурор по време на президентството на Виктор Янукович между 2010 и 2014 г. и е ръководил Одеската прокуратура.

Не успяхме да установим дали Анатолий Шинкарев е напуснал Украйна преди или след въвеждането на военното положение. Въпреки това, според прегледа на цялата поредица, направен от AFP, нито Шинкарев, нито някой от действащите украински прокурори са споменати или замесени в тези журналистически разследвания.

Няма проследими връзки между главния прокурор и Шинкарев

Настоящият главен прокурор на Украйна е Андрий Костин, назначен през юли 2022 г. Костин е роден през 1973 г. в Одеса и според профила му, публикуван от украинския онлайн новинарски сайт Livy Bereg, има три деца. Според базираното в Одеса издание Intent, Костин има две дъщери и един син.

Търсейки различни комбинации от ключови думи на украински и руски език, AFP не откри никакви връзки между Анатолий Шинкарев и Костин или други украински прокурори, нито надеждни източници, които да сочат, че Шинкарев е син на украински прокурор.

През август 2023 г. украински журналисти съобщават също, че синът на Костин - Михаил - е отпразнувал 18-ия си рожден ден през юни 2023 г., но е напуснал страната преди да навърши военна възраст и очевидно е споделил в социалните мрежи видео с нюйоркски небостъргачи.

През 2021 г. украинските медии съобщиха, че дъщерята на Костин - Анастасия, е работила като асистент на колегата на Костин във фракцията - депутата Андрий Задорожний. След руската инвазия медиите съобщават, че тя живее в Европа. Не успяхме да намерим публично достъпна информация за втората дъщеря на Костин.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас