
Според полската полиция и прокуратура украинци не са участвали в този бой във Варшава
- Тази публикация е по-стара от една година.
- Публикувано на 14 септември 2023 г. в 16:55
- Време за четене: 3 минути
- От: Eva WACKENREUTHER, AFP Австрия
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
Кадрите показва група млади мъже, които разговарят помежду си на брега на река през нощта и накрая избухва скандал. Един от мъжете носи украинско знаме.
Facebook публикацията невярно описва сцената като украинци, които празнуват Деня на независимостта на Украйна и пребиват няколко поляци, които уж отказват да изкрещят лозунга "Слава на Украйна!"
Видеоклипът с неверните твърдения се разпространяваше и на множество други езици, като немски, английски, полски, руски, френски или испански, както и на чешки или финландски.
Като източник в много публикации се посочва полската медия "WolnośćTV", която съобщава за инцидента на 25 август 2023 г. "WolnośćTV" вече е разпространявала неверни твърдения в миналото, което AFP е проверила.
С помощта на обратно търсене на изображение най-ранният момент, в който е качен клипа, открит от AFP, е 25 август 2023 г. Тогава е публикуван акаунтът в X (по-рано Twitter) "Gazeta Stonoga", принадлежащ на Збигнев Стонога, блогър и бизнесмен.

Всяка година на 24 август Украйна празнува своя Ден на независимостта. Тази година на деня се отбелязват и 18 месеца от нахлуването на руските войски в Източна Украйна. Видеото обаче не показава бой между поляци и украинци.
Полицията отрича
В множество публикации като място и време на записа се посочва полската столица Варшава вечерта на 24 август 2023 г. Тези данни съвпадат с изявлението, публикувано от полицейското управление във Варшава на 26 август 2023 г. на неговия уебсайт, както и в X, (прeдиTwitter). Полицията потвърждава провеждането на операция на брега на река Висла през нощта на 24 срещу 25 август 2023 г.
Съществената разлика обаче е, че според полицията няма замесени украинци. "Бяха разпитани общо 13 души, включително грузински граждани, които бяха идентифицирани като нападатели. Сред идентифицираните лица нямаше украински граждани." Според изявлението на полицията на мястото на инцидента е пристигнала линейка, но никой не се е нуждаел от медицинска помощ.

Станислав Жарин е държавният секретар, отговарящ за информационната сигурност в Полша. Той също коментира видеото в X: "В него не се виждат никакви събития, свързани с украински гражданин, а с грузинец. Полицията е установила всички участници в инцидента и извършва по-нататъшни действия. Случаят се използва за дестабилизиране на вътрешната ситуация в Полша и за да се предизвика Полша. Това е начин на действие, който съответства на операциите на Русия срещу Полша". Към поста си той добави клип от видеото и запис на изявлението на полицията.

Окръжната прокуратура на Śródmieście-Północ във Варшава също е започнала разследване, потвърди неин говорител на 7 септември 2023 г: "Според предварителните констатации и извършените по случая процесуални действия, включително разговори със свидетели на инцидента и полицейски служители, пристигнали на място, изглежда, че агресивните мъже, които се появяват на кадрите, публикувани в социалните медии, са граждани на Република Грузия."
Полските медии (тук, тук) и международните организации за проверка на фактите (тук, тук) също опровергаха дезинформацията, като показаха разпространеното в момента видео. Обратното търсене на изображения не доведе AFP до публикации, които да показват различен контекст на записа.
Подобни неверни твърдения са разпространявани неведнъж в миналото, например когато украински бежанец беше фалшиво свързан с убийство в Полша или когато беше изфабрикуван докладът за рускоговорящ тийнейджър, за когото се твърди, че е убит от украинец в Еускирхен, Северен Рейн-Вестфалия. В друг случай видео, заснето в Рим преди войната, също беше споделяно с внушение, че показва инцидент с учатието на бягащи от войната украинци.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас