
Това са кадри от протестите на Жълтите жилетки, не от палежа на банката на Ротшилд
- Тази публикация е по-стара от една година.
- Публикувано на 06 април 2021 г. в 11:50
- Време за четене: 4 минути
- От: Rossen BOSSEV, AFP Bulgaria
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
“Франция не се шегува. Изгоря банката на Ротшилд” пише в тази публикация във Facebook от 25 март 2021 г. Към нея има и видео, дълго 6 минути и 36 секунди, което показва протести и сблъсъци с полицията.
Според някои от коментарите под поста, това е “Френската революция”, която ще тръгне по целия свят. В същото време други подлагат на съмнение публикацията, като коментират, че кадрите са стари.
Провери.АФП потвърди, че видеото е поне отпреди една година. В него са показани различни протести на Жълтите жилетки - антиправителствено движение във Франция, зародило се през 2018 г. На кадрите действително могат да се видят горящи коли и други обекти, както и нападение на банков клон от протестиращите, но на тях няма кадри за подпалване на т.нар. банка на Ротшилд.

Две финансови институции носят името на банковата династия: Edmond de Rothschild и Rothschild & Co. Те предоставят частно банкиране и управление на активи и видно от информацията на интернет страниците им, те нямат клонова мрежа, каквато имат потребителските банки.
Провери.АФП направи търсене в Google на различни комбинации с ключовите думи “Ротшилд”, “банка”, “пожар”, “запалена”, “изгоряла” на различни езици и не откри относими резултати. Не успяхме да открием информация за подобно събитие и в новинарския поток на Агенция Франс Прес.
Провери.АФП потърси коментар от Edmond de Rothschild и Rothschild & Co. на твърденията, че “банката на Ротшилд” е била подпалена. Лаура Баркац, експерт по корпоративни комуникации в Steele & Holt' отговори по имейл от името на Еdmond de Rothschild: “Абсолютно невярно е, че банката е изгоряла тогава [по време на протестите на Жълтите жилетки, бел.ред.] или когато и да е било”.
От Rothschild & Co. не отговориха на молбата за коментар.
И двете компании имат офиси в различни европейски столици, включително в Париж, но и в други френски градове като Лион и Тулуза.
Видеото показва протестите на Жълтите жилетки
При обратно търсене на стоп-кадри от видеото, което е споделено във Facebook на 25 март, открихме идентично видео, което е било споделено във френската Facebook група “Добре дошли във Франция”. Това е станало още на 12 ноември 2019 г.
Описанието към оригиналното видео на френски гласи: “Моменти, в които обединеният народ изразява своя гняв”. Тук обаче не се споменава “банката на Ротшилд”.

Цялото видео е дълго 6 минути и 36 секунди и се състои от 29 различни клипа. Някои от тях могат да бъдат открити в youtube, като например клипът, който е в началото. Други носят логата на Ruptly (агенцията за видео репортажи на руската държавна телевизия Russia Today) или на френския вестник Liberation. На кадрите могат да бъдат разпознати различни места в Париж като Триумфалната арка, авеню Шанз Елизе и околните улици, както и мостът Симон дьо Бовоар, който е в близост до Ке Д’Орсе. Потвърдихме тези местоположения през Google street view.
Провери.АФП направи обратно търсене на музиката, която е използвана във видеоклипа чрез приложението Shazam. Така открихме, че тя е от филма 300 и по-конкретно песента "Come and Get Them" на Тайлър Бейтс.
По време на протестите на жълтите жилетки е имало нападения срещу банкови клонове, принадлежащи към търговски банки, които работят с частни лица, имат каси, банкомати и т.н.

(AFP / Romain Lafabregue)
Защо Ротшлид?
Твърдението, че династията Ротшилд е една от най-богатите фамилии в света, е причината тя е да замесена в различни антисемитски конспирации, както и да е чест обект на антикапиталистически коментари, за което подробно разказва тази статия в Енциклопедия Британика.
Някои от протестиращите в движението на Жълтите жилетки са предприемали действия срещу институцията. Например на 9 януари 2019 г. Френският регионален вестник Le Progrès съобщава, че “жълти жилетки” са се събрали пред офиса на Rothschild&Co в Лион.
Това видео, което е качено във Facebook, показва група от протестиращи “жълти жилетки” в близост до офиса на компанията на авеню Месин в Париж. Сградата обаче не е нападната.
Френският президент Еманюел Макрон, който е основната цел на протестите на Жълтите жилетки, е работил за Rothschild & Co от 2008 до 2012 г. Този факт от биографията му е използван срещу него от някои активисти на движението.
През 2019 г. Крайнодесният френски писател и бивш член на Национален фронт Ален Сорал, е осъден за антисемитизъм, защото е разпространил в интернет антисемитски рап клип, в който знаме с името на Ротшилд е изгорено заедно със снимките на други известни евреи. Сорал е оправдан през декември 2020 г. по това обвинение на втора инстанция.
През 2019 г. AFP Factuel, сайтът за проверка на факти на AFP на френски език, разобличи твърденията, че Унгария е първата държава, която е “забранила банките на Ротшилд”.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас