Старо видео се споделя с невярното твърдение, че показва как "джихадисти празнуват" след нападението в Сидни

След като въоръжени нападатели откриха огън по множество хора, празнуващи еврейския празник Ханука на плажа Бондай в Сидни на 14 декември 2025 г., в социалните мрежи започна да се разпространява видео с невярното твърдение, че показва как хора във Великобритания празнуват смъртоносната атака. Проверката на Агенция Франс-Прес (AFP) обаче установи, че видеото е заснето преди стрелбата – то показва пропалестинска демонстрация в Манчестър през юни 2025 г.

"Манчестър: джихадисти празнуват след клането в Сидни." Така започва Facebook пост от 16 декември. Публикацията съдържа 30-секундно видео, на което се виждат няколко мъже с покрити с куфии лица, които танцуват, скандират и развяват палестинско знаме на място, което прилича на перон на влакова гара. 

Към момента на публикуване на тази проверка видеото е гледано над 23 хиляди пъти и споделено от повече от 60 потребители на социалната мрежа. 

Публикацията също така е събрала над 440 реакции, повечето от които са гневни, както и над 130 коментара. В потребителските коментари истинността на твърдението, което съпровожда видеото, не се поставя под въпрос.

Някои от коментарите обаче съдържат остри изрази, включително прояви на омраза и призиви, които могат да бъдат възприети като подстрекателство към враждебност или насилие: "Празнуването на терористично убийство на невинни хора е отвратително и недопустимо. Това не е протест и не е мнение – това е апология на насилието и омразата."; "Това се случва, след като отворихме вратите на държавите си за тези същества. Тези не искат да живеят в мир. Те се раждат, за да убиват."

Image
Екранна снимка на Facebook пост, разпространяващ невярна информация. Направена на 23 декември 2025 г. Червените пресичащи се линии са добавени от AFP

Същото видео със сходни твърдения се разпространява и в други социални мрежи, както и на други езици, сред които английски и хинди.

Видеото стана вирално след нападението на плажа Бондай в Сидни на 14 декември 2025 г., когато въоръжени нападатели убиха 15 души и раниха десетки други при атаката, която според властите е била насочена към всяване на паника сред еврейската общност в страната (архивирани връзки тук и тук).

Единият от предполагаемите нападатели – 50-годишният Саджид Акрам, беше застрелян от полицията. Неговият 24-годишен син Навид също беше прострелян и се намира в болница под полицейска охрана.

Разпространявано в социалните мрежи видео обаче няма общо с нападението в Сидни. То е заснето през юни 2025 г. и показва пропалестинска демонстрация в Манчестър.

Видео от юни 2025 г.

Чрез обратно търсене на видеа с разширението за браузър на InVID-WeVerify AFP достигна до същото видео, публикувано в платформата X на 8 юни 2025 г., или повече от шест месеца преди нападението в Сидни (архивиран линк). 

Публикацията е част от поредица от постове, посветена на демонстрация в Манчестър, провела се ден по-рано, на 7 юни 2025 г. 

След това чрез търсене по ключови думи в Google достигнахме до това видео в YouTube, показващо същата демонстрация, публикувано на 7 юни (архивирана връзка). Видеото е озаглавено: "Пропалестинска демонстрация в Манчестър, Великобритания, по време на празника Ид ал-Адха, 7 юни 2025 г."

В YouTube видеото, макар и за кратко, се забелязват абсолютно същите транспаранти, както и в клипа, споделен с неверни твърдения във Facebook, както се вижда на следващото сравнение:

Image
Сравнение на екранни снимки от видеото, споделено с невярна информация във Facebook (вляво), и YouTube видеото (вдясно). Направени на 23 декември 2025 г. Обозначителните елементи в различни цветове са добавени от AFP

Намерихме и друго видео в YouTube от същата демонстрация (архив). В него разпознахме и трима от танцуващите души от клипа, споделен във Facebook, както се вижда от сравнението отдолу:

Image
Сравнение на екранни снимки от видеото, споделено с невярна информация във Facebook (вляво), и YouTube видео (вдясно). Направени на 23 декември 2025 г. Обозначителните елементи в различни цветове са добавени от AFP

Атаката на Хамас в южен Израел на 7 октомври 2023 г. доведе до смъртта на 1 221 души и предизвика опустошителна двугодишна война в Газа (архивирани връзки тук и тук).

Ответната война на Израел в Газа е довела до смъртта на най-малко 70 373 души, сочат данни на здравното министерство в анклава, които ООН счита за достоверни.

Всички проверки на AFP, свързани с конфликта между Израел и Палестина, може да прочетете тук.

Актуализиране на заглавието
23 декември 2025 г. Актуализиране на заглавието

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас