
Създадено с изкуствен интелект видео показва протестиращи срещу войната с Иран израелци
- Публикувано на 08 юли 2025 г. в 13:13
- Обновено: 08 юли 2025 г. в 14:43
- Време за четене: 7 минути
- От: Magdalini GKOGKOU, AFP Гърция
- Превод и адаптация: Bozhidar ANGUELOFF , AFP Bulgaria
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
На 13 юни 2025 г. Израел започна въздушни удари срещу Иран, като порази ядрени съоръжения, военни командни центрове и жилищни райони, което доведе до бърз ответен удар от страна на Иран (архивирани връзки тук и тук).
Малко след това в интернет започна широко да се разпространява дезинформация, подхранвана от възможностите, които предоставят новите технологии (архивиран линк).
В продължение на 12 дни Иран и Израел си разменяха опустошителни удари, преди на 24 юни 2025 г. да бъде обявено крехко примирие с посредничеството на Съединените щати. Споразумението стана факт след безпрецедентни въздушни удари, нанесени от САЩ по три ирански ядрени обекта два дни по-рано.
След края на войната и двете страни обявиха победа: израелският премиер Бенямин Нетаняху я нарече "историческа победа", а аятолах Хаменей заяви, че ракетният отговор на Иран е довел Израел до ръба на колапс (архив).
На 20 юни 2025 г., преди държавите да достигнат до примирие, български потребител на Facebook публикува 8-секундно видео, в което хора изглежда протестират срещу войната с Иран, държейки израелски знамена и плакати с лозунги. "Спрете войната. Иран, съжаляваме. Искаме мир", скандират на английски език протестиращите в клипа. Върху клипа са поставени надписи: "Граждани на Израел се извиняват на Иран с думите: "Иран съжаляваме, ние искаме МИР"; "Май трябва да се молят на Бенямин Нетаняху обаче !!" Видеото е споделено над 1300 пъти в социалната мрежа.
Видеото със същите надписи е разпространено и от друг български потребител на Facebook на 20 юни и оттогава е споделено над 110 пъти.
Същото видео, но без надписите върху него, е разпространено и в този Facebook пост от същата дата, който е споделен над 380 пъти. Освен въпросния клип, в поста се вижда изображение на аятолах Хаменей, държащ знамето на Иран, както и още едно видео, на което се вижда как сграда се срива след удар, а пред нея има множество хора, като по време на клипа се появява надпис: "Все повече сгради в Бейрут биват разрушени от израелски удари." Чрез обратно търсене на изображения (с кадър от второто видео) AFP установи, че то показва израелски удар по сграда в южните предградия на столицата на Ливан, Бейрут, на 22 ноември 2024 г. Ударът беше отразен от AFP и може да бъде видян в това видео.
Кадрите, които уж показват как израелци протестират, бяха разпространени и в социалната мрежа TikTok. Публикацията, която също съдържа горепосочените надписи на български език, е споделена над 420 пъти и е харесана от над 2800 потребители на платформата. Сред коментарите, които са повече от 300 на брой, се четат такива, които свидетелстват, че потребителите възприемат кадрите за реални: "Израел започна войната!"; "А на Газа кога ще се извинят?"
Видеото, за което се твърди, че показва израелци, протестиращи с призив за край на войната с Иран, обаче е изфабрикувано.

Визуални дефекти, характерни за съдържание, генерирано с изкуствен интелект
AFP откри два видеоклипа с по-висока резолюция от тези във Facebook и без добавените впоследствие надписи на български език. Единият е публикуван в социалната мрежа X, като в него се твърди, че показва реален протест, а другият – в платформата Vimeo, където изрично е посочено, че видеото е създадено с изкуствен интелект.
В тези видеа могат да се забележат дефекти, типични за съдържание, генерирано с изкуствен интелект. По-специално, в първите секунди мъж с синя риза вдига ръка без флаг, но части от секундата по-късно в ръката му се появява израелско знаме.

В 8 секунда на клипа, споделен в TikTok, се появява нещо, наподобяващо ръка, която се издига до русокосата жена в центъра на видеото.

Освен това върху плакатите има правописни грешки, както се вижда на следващата екранна снимка на кадър от видеото.

Видео, създадено с инструмента Veo3
В долния десен ъгъл на видеото има воден знак с надпис "Veo", който показва, че клипът е създаден с помощта на инструмента за видеогенериране Veo3, базиран на изкуствения интелект на Google. Чрез този инструмент потребителите могат да създават видеа с реалистичен външен вид, но и с ограничения – към момента максималната им дължина е 8 секунди.

Клипът, споделен във Facebook, е с продължителност от точно 8 секунди. Коментирайки голямата вълна от фалшиви видеа около скорошния конфликт между Иран и Израел, Хани Фарид от GetRealLab посочи, че 8-секундните сегменти във видеото, създадени с изкуствен интелект, са типични за Veo3. "Това е настоящият максимален времеви лимит, в който Veo3 може да генерира непрекъснат кадър", обясни той.
"Този 8-секунден лимит, разбира се, не доказва автоматично, че едно видео е фалшиво, но би трябвало да е достатъчна причина да се замислите и да проверите фактите, преди да го споделите повторно", допълва Фарид в своята публикация.
За целите на проверката AFP използва инструмента Google SynthID, който разпознава снимки и видеа, създадени с помощта на моделите за изкуствен интелект на Google. При анализа на видеото от Vimeo инструментът откри воден знак на Google AI през цялото видео.
Следователно, освен логото на Veo, това категорично потвърждава, че съдържанието е създадено с помощта на Google AI.

За да извърши обратно търсене на изображения на ключови кадри от видеото, екипът за проверка на фактите на AFP също така използва функцията за верификация на видеа, вградена в специализираната приставка на InVID-WeVerify. Получените резултати бяха или от публикации с невярна информация, подобни на тези, които се разпространяват в социалните мрежи, или от организации за проверка на фактите, включително Deutsche Welle, Factly и Newschecker, които вече бяха опровергали това твърдение.
Конфликтът между Иран и Израел
Израелските удари по Иран са отнели живота на най-малко 935 души, съобщи иранската държавна медиа IRNA. Според израелски данни при нападенията на Иран са загинали 28 души.
На 26 юни 2025 г. Иран отрече, че възнамерява да възобнови ядрените преговори със САЩ след края на войната, и обвини Вашингтон в преувеличаване на последиците от американските удари.
Според публикации в международни медии сред еврейските израелци има широка подкрепа за ударите срещу Иран. Например френският вестник Le Monde съобщи, че огромното мнозинство от израелците подкрепят действията на Израел срещу Иран, водени от страха от ядрена заплаха и надеждата за регионален мир при евентуален срив на режима в Техеран.
Освен това социологическо проучване, проведено в средата на юни от Еврейския университет в Йерусалим, показа, че приблизително 83% от анкетираните подкрепят военни действия срещу Иран. Повечето от участниците в допитването също така изразяват доверие в израелските служби за сигурност да разрешат дългогодишния конфликт.
AFP опроверга и други твърдения, свързани с войната между Иран и Израел. Може да прочетете нашите проверки по тази тема тук.
Заглавието и текстът са обновени за по-голяма яснота8 юли 2025 г. Заглавието и текстът са обновени за по-голяма яснота
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас