Сатирично deepfake видео с Путин, заплашващ Германия с военни удари, се разпространява като автентичен репортаж

На 26 май 2025 г. новият германски канцлер Фридрих Мерц обяви, че Германия и няколко западни съюзници са свалили ограниченията върху доставките на оръжия за Украйна, позволявайки използването на далекобойни оръжия. Малко след това в социалните мрежи започна да се разпространява видео, оформено като новинарски репортаж, в което се твърди, че в отговор президентът на Русия Владимир Путин заплашва Германия с военни удари. Потребители на социалните мрежи изглежда вярват, че видеото е автентичен репортаж. Видеото с Путин обаче е манипулирано. Проверка на Агенция Франс-Прес установи, че става дума за deepfake – видео, което е било подправено или създадено с помощта на изкуствен интелект – заключение, потвърдено и от експерти. Видеото произхожда от сатиричен и хумористичен канал в Telegram, известен с публикуването на deepfake съдържание, а подобно изказване на руския президент не е отразено от нито един достоверен източник.

Видео, разпространено от български потребител във Facebook на 28 май 2025 г. и споделено над 960 пъти оттогава, показва предполагаем новинарски репортаж от руската държавна медиа ТАСС, в който се твърди, че президентът на Русия Владимир Путин е премахнал всички ограничения върху ударите срещу Германия в отговор на решението на европейски страни и Съединените щати да позволят на Украйна да извършва далекобойни удари по руска територия.

Клипът започна да се разпространява, след като на 26 май германският канцлер Фридрих Мерц обяви, че Германия, заедно с други основни западни съюзници на Украйна, е премахнала ограниченията върху използването на доставените на Украйна далекобойни оръжия, което позволява на Киев да атакува руски сили и на територията на самата Русия, а не само в окупираните украински територии.

Потребителите във Facebook очевидно възприемат видеото като автентичен новинарски репортаж, без да поставят под съмнение достоверността на информацията, както показват част от коментарите им: "Каквото повикало, това се обадило!"; "Тоя мършавец от Германия какво си мисли. Той ще гърми с каквото си иска а Русия ще седне и ще плетат чорапи. Ааа имате много здраве. Е сега ще видите кон боб яде ли"; "На ви секира (Орешник)!!!" 

Същото видео е публикувано и в друга публикация на български от 27 май, която е споделена 17 пъти в социалната мрежа. "Под публикацията се чете коментар: Скоро Руския флаг, ще се вее в Берлин...отново!!", гласи коментар под публикацията. 

Видеото е с продължителност 47 секунди. Започва с кадри на военна техника и ракета, след което се показва онлайн публикация от ТАСС със заглавие: "Германия премахва ограниченията върху далекобойността на оръжията, доставяни на Украйна". Следват отново кадри с военна техника. Междувременно се чува глас зад кадър, който съобщава: "Към този час Владимир Путин е премахнал всички ограничения върху ударите срещу територията на Германия в отговор на решението на европейските държави и Съединените щати да позволят на Украйна да нанася далекобойни удари по руска територия".

Репортажът продължава с кадри на германския канцлер Фридрих Мерц, докато женски глас зад кадър заявява, че той е коментирал ексклузивно пред Telegram канала Moscow Never Lies, че е шокиран от действията на Путин, използвайки вулгарен израз. В края на видеото самата говорителка се появява – жена, облечена в бяло, която рекламира Telegram канала с думите "новини без цензура". Видеото съдържа воден знак на същия Telegram канал – Moscow Never Lies.

Същото видео е публикувано в споменатия Telegram канал на 26 май 2025 г. и е събрало над 1000 реакции. Видеото може да бъде видяно и в профила на канала в социалната мрежа TikTok, публикувано на същата дата. То е гледано над 3 милиона пъти и е споделяно повече от 40 000 пъти.

Видеото се разпространява широко и в други социални мрежи. Чрез търсене по ключови думи и обратно търсене на изображения (с помощта на кадри от видеото) в Google и Yandex, AFP откри публикации на руски език с това видео в социалните мрежи Instagram и TikTok. Тази публикация в X е била споделена над 200 пъти и е видяна над 40 000 пъти.

Въпросният репортаж обаче не е автентичен – той е създаден с помощта на изкуствен интелект, а представената в него информация е изфабрикувана и невярна. Експерти потвърдиха пред AFP, че гласът на водещата е генериран чрез изкуствен интелект, а частта с Владимир Путин представлява deepfake – видео, което също е манипулирано с изкуствен интелект. Фалшивият репортаж използва реални кадри от онлайн среща на Путин с представители на правителството на 22 май 2025 г., по време на която той обяви създаването на защитна буферна зона по границата между Русия и Украйна и призова за възстановяване на засегнатите гранични райони. В манипулираното видео движенията на устните и гласът на руския президент са променени. AFP не откри и никакви доказателства от достоверни източници, че Путин е правил подобни изявления. Бюрото на AFP в Москва потвърди, че Путин не е казвал, че обмисля удари срещу Германия в нито едно от телевизионните си публични изявления и няма публичен запис, в който да е изрекъл думите, чуващи се във видеото.

Image
Екранна снимка на публикация във Facebook, разпространяваща невярна информация. Направена на 3 юли 2025 г. Червените пресичащи се линии са добавени от AFP.

Търсения по ключови думи на руски, английски и български език не откриха достоверни източници, които да съобщават за изказване на руския президент, че "ударите по Германия не са въпрос на "дали", а на "кога", както се твърди в манипулираното видео. Сериозността на подобно изявление, което би означавало обявяване на война, със сигурност би привлякла широко международно медийно отразяване – но такова липсва.

Освен това Telegram каналът, от който видеото се разпространява, посочва, че създава сатирично съдържание и прави deepfake видеа.

Deepfake видео

Въпреки че движението на устните на Путин следва изказването му, AFP установи несъответствие във видеото. Путин прави пауза в изречението: "Сега ударите срещу Германия не са въпрос на "дали" [… пауза …] а на "кога" и "колко дълбоко". В този момент – между 32-ата и 34-ата секунда от видеото – той е показан в профил от странична камера. Макар че водният знак на Telegram канала преминава върху устата му точно тогава, ясно се вижда, че устните му продължават да се движат по време на паузата.

С цел да анализираме видеото по-подробно, AFP го изтегли от Telegram канала. С помощта на инструмент за видеообработка изрязахме частта, в която се вижда и чува Владимир Путин. След това качихме изрязаното видео в специализирания онлайн инструмент Deepfake-O-Meter – инструмент с отворен код, разработен от лабораторията по медийна криминалистика към Университета в Бъфало, който използва различни системи за автоматично разпознаване на манипулирани видеа (архив).

Image
Екранна снимка, показваща резултатите от анализа с инструмента Deepfake-O-Meter. Направена на 3 юли 2025 г.

Анализът даде смесени резултати при различните модели: някои алгоритми, като DSP-FWA и SBI, не откриха класически визуални следи от манипулация по лицето, но всички други модели отчетоха висока или изключително висока вероятност видеото да е deepfake. Например: TALL – 100% вероятност за синтетично видео; AVSRDD – 99.9% вероятност въз основа на аудио-визуален анализ на съгласуваността между реч и образ; XCLIP – 99.9% вероятност за фалшифицирани лица във видео.

AFP се свърза с Мартин Стаменов, експерт в областта на изкуствения интелект. "Анализът на видеото със заявеното изказване на Владимир Путин ясно показва, че става въпрос за deepfake", посочи той в имейл от 25 юни 2025 г.

По думите му, въпреки че алгоритми като DSP-FWA и SBI, които търсят класически визуални артефакти и структурни изкривявания по лицето, не засичат ясни признаци на манипулация, това донякъде може да се обясни с качеството на използваната deepfake технология. Такива видеа успешно избягват грубите визуални деформации и разчитат на по-фини манипулации – като прецизна синхронизация на устните и мимиката.

AFP извлече аудиото от пълното видео, представено като новинарски репортаж, и го качи за анализ в инструмента за откриване на синтетичен глас Hiya, интегриран в приставката за проверка на факти InVID и WeVerify.

Този анализ разкри и разлики между отделните части на записа. В сегментите, в които говори водещата (женски глас, представящ събитията в стил на новинарски репортаж), инструментът засече висока вероятност за синтетична реч – на някои места вероятността гласът да е генериран от изкуствен интелект достигна около 65%. "Женският глас на телевизионната водеща според Hiya е създаден от изкуствен интелект", посочи Дени Тейсу – ръководител "Иновации" на проектите InVID и WeVerify към AFP. По думите му 65% вероятност се счита за силен индикатор – "много вероятно генериран от ИИ", което е достатъчно основание да се постави под съмнение автентичността на аудиото.

Image
Screenshot showing the analysis results from the Hiya voice verification function within the InVID tool. Captured on June 24, 2025.

AFP анализира частта от аудиото, в който Владимир Путин говори, с помощта на Hiya и още няколко инструмента за откриване на синтетичен глас, но нито една от тези съвременни системи не засече ясни признаци за генериран с изкуствен интелект глас. Тези инструменти обаче не са обучени да разпознават имитация на човешки глас или последващи аудиообработки. Без допълнителни проверими доказателства не може да се установи с категоричност дали и по какъв начин аудиото е било променяно.

Оригинално видео

В манипулираното видео, в което се вижда Владимир Путин да говори, в горния десен ъгъл е поставено логото на ТАСС. Чрез обратно търсене на изображения с кадри от речта на Путин AFP откри запис от среща между президента и членове на правителството, проведена чрез видеоконферентна връзка на 22 май 2025 г., качен в YouTube. Въз основа на информацията от този клип открихме оригиналното видео, публикувано на официалния сайт на президентската администрация на Русия – kremlin.ru – откъдето е било разпространено до медиите.

По време на срещата Путин обявява създаването на буферна зона за сигурност по границата с Украйна. Той също така призовава за спешни мерки за възстановяване на граничните райони, пострадали от последните атаки. Съобщения за срещата могат да бъдат открити както на сайта на президентството, така и в руската агенция ТАСС – тук и тук. Нито във видеозаписа от срещата, нито в репортажите обаче се споменава изявление за премахване на ограничения върху удари срещу германска територия.

AFP сравни манипулираното видео с кадрите от видеоконференцията и идентифицира множество съвпадения – в двата записа се виждат напълно еднакви движения на лявата ръка и пръстите на Владимир Путин. Той също така държи листове в дясната си ръка по идентичен начин. Освен това, както Путин, така и останалите участници, видими на срещата, са облечени по абсолютно същия начин и в двете видеа. Всички тези елементи потвърждават, че за направата на манипулираното видео е използван точно този оригинален запис. Ето сравнение: манипулираното видео (вляво) и кадър от видеоконференцията, публикувана на сайта на руското президентство (вдясно).

Сатиричен Telegram канал

AFP не откри новинарски или друг уебсайт с името "Moscow Never Lies" – основният източник на съдържание е канал в Telegram с над 37 000 последователи. Каналът поддържа и профил в TikTok с над 25 000 последователи.

Въпреки че много потребители изглежда вярват, че информацията е автентична и я споделят, Telegram каналът всъщност е хумористичен и сатиричен. В описанието му пише: "Официалният сатиричен новинарски канал №1 в Русия в Telegram! С помощта на изкуствен интелект и съвременни технологии създаваме оригинални deepfake-ове, черен хумор и вътрешна информация от Кремъл." Каналът предоставя и контакти за поръчка на deepfake видеа срещу заплащане, както и за уреждане на реклама. Профилът в TikTok също гласи: "MNL Russia — сатира и хумор."

Видеата и текстовете в канала често съдържат вулгарен език и обидни изрази, включително deepfake видеото, разгледано в тази проверка на фактите. Подобна лексика не е характерна за стандартно новинарско отразяване и допълнително подсказва сатиричния и хумористичен характер на съдържанието.

AFP се свърза с посочения за контакт в канала, за да попита дали създателите на съдържанието са наясно, че материалите им се разпространяват в социалните мрежи като автентична информация. Към момента не получихме отговор.

Докато преглеждахме видеата в канала, открихме и друга публикация от 12 юни 2025 г., съдържаща видео, отново представено в стил на новинарски репортаж, което използва същите кадри на Путин, но с напълно различно изказване.

"Новото видео в Telegram [от 12 юни] използва същите кадри, свързани с видеото в YouTube и на сайта на руското президентство. Така че това със сигурност е деконтекстуализирано видео, което използва стари кадри, но с различна реч – което означава, че не може да е автентично", обясни Денис Тейсу.

AFP вече е разобличавала deepfake видеа, разпространяващи се на български език — тук, тук и тук. Повече проверки на факти на AFP, свързани с войната в Украйна, можете да намерите тук.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас