
Полицията в ЮАР не издирва Ружа Игнатова с билбордове
- Публикувано на 12 декември 2024 г. в 13:57
- Обновено: 12 декември 2024 г. в 16:17
- Време за четене: 7 минути
- От: Rossen BOSSEV, AFP България
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Ружа Игнатова се издирва с билборд в Кейптаун", гласи публикация във Facebook от 4 декември 2024 г., в която се споделя статия от българско онлайн издание. Към статията има снимка на билборд до жълта сграда в колониален стил. На билборда са изобразени три скици на Ружа Игнатова и текст: "Виждали ли сте това лице? Помогнете ни да намерим криптокралицата" както и телефонен номер.
Десетки сайтове публикуваха снимката на предполагаемия билборд заедно с подобни твърдения, като например тук, тук, тук или тук.
Ружа Игнатова се издирва от Интерпол. Тя е в списъка на десетте най-издирвани лица на ФБР. Властите в Германия също я издриват (архивирани линкове тук, тук и тук).
Изображението на билборда обаче не автентична снимка, а цифров колаж. Говорител на полицията в Кейптаун отрече властите да провеждат кампания с билбордове за търсене на Ружа Игнатова.

Колаж, направен с илюстративна цел
С помощта на обратното търсене на изображения AFP откри редица резултати, показващи сградата в същата обстановка и детайли със същите облаци, палми, плакат и т.н., но без билборда. AFP проследи снимката до хранилището на Wikipedia за изображения, видеа и т.н.. Според описанието снимката показва кметството на Кейптаун, направена e през 2011 г. и качена през 2012 г. (архивна връзка).


Извършихме още едно обратно търсене на изображения, използвайки само дясната част на снимката, на която се вижда билбордът. Резултатите доведоха до сайт, предлагащ генериране на изображения от различни шаблони, включително макет на билборд. Редица детайли по рамката на билборда от този сайт съответстват на снимката, споделена в неверните публикации (архивна връзка):


БНТ стигна до същите заключения в свой репортаж по темата (архивиран тук).
Чрез обратно търсене на изображения стигнахме до статия, озаглавена "Как криптокралицата Ружа Игнатова може да е променила външния си вид от 2017 г. до днес" и публикувана от сайта Tradingpedia (архивиран линк). Според описанието на страницата Tradingpedia е основана през 2013 г., за да "предоставя на своите читатели точно и актуално отразяване на финансовите новини" (архивирана връзка).

AFP се свърза със сайта, зад който стои българска компания, за да научи повече за изображението. "Снимката представлява колаж, с цел илюстриране на параграф от нашия материал за потенциалните промени във визията на Ружа Игнатова", отговаря Tradingpedia в имейл до AFP на 10 декември 2024 г. "Никъде в нашата публикация не се споменава, че Ружа Игнатова се издирва в Кейптаун посредством билборд", допълват те.
Преглеждайки архивни версии на страницата, AFP установи, че статията е онлайн от ноември 2022 г. Изображението на билборда в Кейптаун се появява след обновяване на страницата през ноември 2024 г. В първоначалната версия, публикувана преди две години, са представени няколко различни скици на Игнатова, което подсказва как тя може да е променила външния си вид след пет години. Именно три от тези скици бяха използвани за фотомонтажа с билборда.
Tradingpedia заяви пред AFP, че скиците "са направени въз основа на последната известна снимка на Ружа Игнатова, преди да изчезне през 2017г.. Възложихме задача на опитен график-портретист да изработи няколко различни варианта, които да отразят потенциалните промени, които биха могли да настъпят във физическите характеристики на лицето на Ружа Игнатова за период от 5 години."
В по-стари версии на публикацията на Tradingpedia можем да открием изображение, показващо дубайско такси с реклама, в която се търси съдействие за намиране на "Криптокралицата", със същата скица на Игнатова върху вратата на колата. Встрани отново има голям билборд с фотороботите на Игнатова, а на заден план се вижда характерен за Дубай пейзаж.
Южноафриканската полиция отрича да издирва Игнатова с билбордове
AFP се обърна към говорител на южноафриканската полиция, който отрече да се провежда кампания с билбордове за издирването на Игнатова. "Запознат съм с твърденията. Не провеждаме кампания с билбордове или каквото и да било друго", заяви пред AFP в телефонен разговор на 10 декември 2024 г. полковник Андре Траут, говорител на Службата на комисаря на провинция Западен Кейп, и добави, че допълнителни запитвания относно издирването на Игнатова трябва да се отправят към Интерпол.
Журналист на AFP в Южна Африка се опита да се обади на номера, посочен на билборда, и получи съобщение, че той не съществува.
Публикациите, според които Игнатова може да се укрива в Кейптаун, се появяват в края на ноември 2024 г. Те цитират епизод от германската документална поредица "Криптокралицата". Този епизод се фокусира върху издирването на Игнатова, която има германско гражданство. В него германски полицейски служител изразява хипотеза, базирана на оперативна информация, че тя може да се укрива в Кейптаун. Медиите в Южна Африка също съобщиха за това, което предизвика широко медийно отразяване в България, включително статиите, споделящи измисления билборд.
"Издирването на Ружа Игнатова продължава. Проверяват се различни следи, свързани с възможно местонахождение в различни държави. Тези следи включват и информация, че издирваното лице може да се намира в Южна Африка", заяви пред AFP Даниела Дасел, заместник-ръководител на отдел "Медии и връзки с обществеността" на Държавната служба за криминални разследвания за Северен Рейн-Вестфалия, в имейл, получен на 9 декември 2024 г. "Подробности за това не могат да бъдат публикувани от тактически съображения", добави тя.
Игнатова и OneCoin
Игнатова се спасява от арест като лети за Атина две седмици след повдигането на обвинението ѝ през октомври 2017 г., както съобщава AFP на 26 юни 2024 г. (архивирано).
Тя е обвинена, че стои в основата на измамната схема с виртуална валута OneCoin. В обвинителния акт се казва, че Игнатова е стартирала OneCoin в София през 2014 г., за да присвои парите на клиентите си. След като са влезли в схемата, за клиентите е било практически невъзможно да си върнат парите. OneCoin давала допълнителни бонуси на тези, които набирали нови клиенти. Това помогнало на компанията да се разрасне бързо. Тя е измамила инвеститори в много държави. Константин Игнатов, братът на Ружа Игнатова, който пое ръководството на OneCoin, беше арестуван през 2019 г. и осъден на лишаване от свобода за 34 месеца. Той беше освободен през март 2024 г.
Съоснователят на платформата, Себастиан Грийнууд, беше екстрадиран от Тайланд и лишен от свобода за 20 години в САЩ.
ЮАР е добре позната дестинация за представители на българските криминалните среди. През май 2023 г. Красимир Каменов-Къро, високопоставена фигура от българската организирана престъпност, съпругата му и още двама българи са застреляни в елитен квартал на Кейптаун.
"Разбираемо, около въпроса къде е Ружа за последните вече над седем години от изчезването ѝ избуяха всевъзможни легенди и митове", пише Николай Стоянов, финансов журналист и един от първите, които правят разкрития за OneCoin и Игнатова, в съобщение до AFP на 11 декември 2024 г. "И обявената награда за информация, която може да доведе до задържането ѝ, достигнала 5 млн. долара, допълнително спомага за развихряне на въображението", допълва той. "Със рециклираните скици как Ружа би могла да изглежда, които за пръв път се появиха преди повече от две години, и тази история заживява свой живот и се превръща в част от митологията", допълва Стоянов.
В предпоследното изречение на първия абзац е премахната буквена грешка.12 декември 2024 г. В предпоследното изречение на първия абзац е премахната буквена грешка.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас