Taзи стара снимка не доказва, че при теглене над 1500 евро, френските банки системно искат от клиентите да докажат за какво ще харчат парите
- Публикувано на 19 юни 2024 г. в 15:44
- Време за четене: 4 минути
- От: AFP Франция, AFP България
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2024. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
Снимка от 2019 г., показваща табелка от банков салон, на която пише на френски, че желаещите да изтеглят над 1500 евро в брой трябва да представят доказателства за какво ще ги похарчат, се разпостранява с неверни твърдения на различни езици, включително и на български, че банките във Франция вече изискват от клиентите да представят такива доказателства. Снимката е на повече от пет години, а към днешна дата нито френските, нито българските банки могат да изискват такова доказателство съгласно действащото законодателство.
“Борбата срещу парите - вече във Франция. Френската пощенска банка (La Poste) напомня на своите клиенти, че: Aко искате да изтеглите повече от €1500 в брой от сметката си, трябва да предоставите на банката писмено потвърждение за предстоящите такси Тоест, преди да похарчите собствените си пари, трябва да поискате разрешение от банката за какво ще похарчите трудно спечелените си пари И това се случва навсякъде по света…”, гласят няколко публикации във Facebook на български от 16 юни 2024 г. (тук), като споделят снимка на табелка, на която пише, че за всяко теглене на пари в брой на стойност над 1 500 евро трябва да се предостави "доказателство за разходи". С други думи, банката изисква от клиентите си да обосноват за какво ще използват изтеглените пари.
Подобни твърдения могат да бъдат намерени и на френски език в X.
Разпространението на тази невярна информация от българските профили става седмица след предсрочните парламентарни избори и преговорите за съставяне на правителство, в които въпросът за продължаващите усилия на България да се присъедини към еврозоната е признат за приоритет от трите най-големи партии. В същото време някои политически сили, които понякога заемат прокремълски позиции по определени въпроси, се противопоставят на приемането на еврото от България.
През 2019 г. Агенция Франс-Прес (AFP) опровера твърденията, споделени със същата снимка.
Кадърът е автентичен и е направен в клона на La Banque Postale на улица "Франсоа Бонвен" в 15-и район на Париж, както свидетелства журналист от AFP преди пет години.
Потърсени от AFP за коментар на 18 юни 2024 г., от La Poste обясниха, че "този надпис от 2019 г. е изолирана инициатива, която е била незабавно премахната. В нито един момент La Banque Postale не е изисквала от клиентите си доказателства за направените от тях разходи".
Банкова бдителност
След джихадистките атаки през 2015 г. Франция засили законодателния си арсенал за борба с финансирането на тероризма. Френските банки бяха задължени да докладват на звеното за финансово разузнаване Tracfin за всяка подозрителна трансакция или предаване на средства, надхвърлящи 1000 евро за една операция (архив).
Това важи винаги, когато банката подозира, че парите, независимо от размера им, се използват за "финансиране на тероризъм или произтичат от престъпление, наказуемо с повече от една година лишаване от свобода, или в определени случаи - от данъчна измама", съгласно ръководството за "борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма", издадено от Френската банкова федерация (FBF) (архив).
Според ръководството на FBF, банките трябва системно да докладват на Tracfin определена информация, включително "тегления на пари в брой от такава сметка, които надвишават 10 000 евро за един календарен месец".
"За всички тегления на гише в пощенските клонове и местните пощенски служби, независимо от сумата, La Banque Postale ще извършва обичайните проверки на самоличността и баланса по сметката", обяснява пресслужбата на La Poste пред AFP в имейл от 18 юни 2024 г. Тези процедури се извършват "в съответствие с разпоредбите и задължението на банките да полагат грижи в борбата срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма".
В обясненията относно тегленето на пари в брой на официалния уебсайт за информация и административни процедури service-public.fr не се споменава, че при теглене на пари в брой от банка трябва да се представят доказателства за разходите.
В България нито Законът за кредитните институции, нито Законът за платежните услуги и системи, нито Законът за мерките срещу изпирането на пари задължават банките да изискват такава информация. Общите условия на някои големи банки, опериращи в България, не включват подобни изисквания, например тук, тук и тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас