Tова e видео от разрушаването на сгради в Китай, а не от земетресението в Тайван
- Публикувано на 10 април 2024 г. в 17:02
- Време за четене: 3 минути
- От: Natalie WADE, AFP САЩ
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2024. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"В резултат от земетресението в Тайван се срути цял недостроен квартал от "новото строителство", гласи публикация във Facebook от 3 април 2024 г.
Постът споделя видео от недостъпен вече TikTok пост, което показва как няколко високи жилищни сгради се срутват едновременно.
Сходни публикации се споделят на други езици като английски и китайски.
При земетресението с магнитуд 7,4, най-силното на острова от 25 години насам, загинаха най-малко 16 души, а повече от 1140 са ранени, съобщи AFP.
Сградата "Уран", намираща се в Хуалиен, градът, който е най-близо до епицентъра на земетресението, е сред онези, които ще бъдат съборени, тъй като са несигурно наклонени (архив).
Но видеото в социалните мрежи не показва сцени от Тайван. В него е заснето събарянето на група от сгради в Китай.
AFP извърши обратно търсене на ключови кадри от кадрите и откри подобно видео, споделено онлайн, от 2021 г. (архив). Въпреки че са заснети от различен ъгъл, и в двата клипа се виждат идентични сгради, градина на покрива и тенис корт.
Ето общите елементи, оградени от AFP.
При търсенето открихме и други клипове, показващи събарянето, включително видеоклип, публикуван от USA Today, в който се виждат същите сгради от различен ъгъл (архивиран тук).
"15 сгради, стоящи една до друга от седем години, бяха съборени в Китай. Те бяха изоставени и увредени от дъжда", гласи заглавието на USA Today.
На видеото се наблюдават постройки, видими на фона на клипа, разпространен онлайн, но под различен ъгъл.
Според публикация на Vice високите сгради са били разрушени на 27 август 2021 г. в Кунмин, Южен Китай (архив).
А китайската държавна медия Global Times заяви, че 15-те високи сгради, които са били построени за жилищни нужди, са били недовършени(архив).
По-рано AFP опроверга публикации, невярно свързващи същото видео със земетресение през 2023 г. в Турция и Сирия и със земетресението в Япония през 2024 г. Други клипове от събарянето на сградите също са били споделяни заедно с неверните твърдения, че показват кадри от израелските бомбардировки в Газа.
Повече проверки на фактите от AFP за земетресението в Тайван можете да намерите тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас