
Не, на тази снимка не е мъжът, за когото се твърди, че е свалил гръцкото знаме на пристанище в Гърция
- Тази публикация е по-стара от една година.
- Публикувано на 30 август 2023 г. в 15:33
- Време за четене: 3 минути
- От: Rossen BOSSEV, AFP България
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Простакът, свалил гръцкото знаме в Кавала – Жоро Скинаря от Костинброд", гласи заглавието на статия в уебсайт, който често публикува сензационни истории. В статията се споделя снимка на мъж по бански с татуировки, покриващи тялото му. Сред тях виждаме надпис "Skinhead" и още един - "Левски 1914". Друга от татуировките е портрет на Адолф Хитлер.
В статията се твърди също, че "Задържаният в Гърция татуиран „патриот“ е на 35-годишна възраст, родом е от Костинброд, известен е с прозвището Жоро Скинаря." Същата снимка и подобни твърдения бяха публикувани в уебсайтове като този, този или този, или в страници във Facebook като тази. Според CrowdTangle, инструмент за анализ на социалните медии, тези публикации са били споделяни стотици пъти от 6 август 2023 г. насам.

AFP идентифицира мъжа на снимката. Нито фамилията, нито възрастта, нито местоживеенето му съответстват на тези на мъжа, разследван от прокуратурата в Гоце Делчев за нелегално преминаване на границата с България след инцидента.
Инцидентът в Кавала
На 5 август 2023 г. местни (тук) и национални (тук или тук) гръцки медии съобщават, че предния ден служители на Централната пристанищна администрация в Кавала са арестували 35-годишен българин, след като той е спуснал гръцкото знаме на пристанището в северния гръцки град, докато е издигал българско знаме и очевидно е крещял "Това е България". Бил разпитан и освободен със забрана да напуска Гърция до приключване на разследването.
Инцидентът трябва да се разглежда на фона на териториалния спор между България и Гърция в миналото за районите в Северна Гърция, известни като Беломорска Тракия и Егейска Македония, където се намира Кавала и където близките плажове са популярни дестинации за българските туристи.
През 1941 г. България - под натиска на нацистка Германия - се присъединява към инвазията в Югославия и Гърция. В резултат на това България окупира Македония и Беломорска Тракия. През лятото на 1944 г. България обявява неутралитет, а след това напуска така наречения Тристранен пакт, като българските войски и администрация се изтеглят от окупираните земи. Въпреки това някои националистически кръгове в България продължават да мечтаят за Велика България, която да включва и част от самата Гърция.
Случаят беше отразен от основните телевизии в България (например тук и тук), а българското посолство в Атина осъди инцидента.
Според гръцката информационна агенция TANEA мъжът е бил арестуван за насилие срещу държавни служители, оскверняване на национални символи и обида.
Въпреки забраната, мъжът избягал в България. "...35-годишният Г.А. от Банско" е преминал границата от Гърция за България на ГКПП Илинден и "не спрял за извършване на гранична проверка, преминал през бариерата и след около 250 м предизвикал пътнотранспортно произшествие", съобщават от Софийската апелативна прокуратура за AFP в имейл, получен на 16 август 2023 г.
След като полицията е задържала мъжа за 24 часа, той е бил настанен " впоследствие настанен в психиатрично заведение в гр. Благоевград", добави говорителят на прокуратурата.
Този репортаж на Българската национална телевизия, излъчен на 7 август 2023 г., също съобщава за самоличността на мъжа.
Мъжът на снимката
Според неверните публикации мъжът на снимката се казва "Жоро Скинаря", на 35 години, роден в Костинброд, малък град близо до София.
Търсенето в Google на различни варианти на това име и прякор доведе до публикации (тук или тук) от 2010 г., в които се казва, че срещу някой си Георги Гълъбов - Скинаря е повдигнато обвинение (по-късно е оправдан) за членство в организирана група за разпространение на наркотици.
В имейл, получен от AFP на 21 август 2023 г., изпратен чрез адвоката му, Гълъбов потвърждава, че той е човекът от снимката, споделена в социалните мрежи, но отрича да е замесен в инцидента в Кавала.
"Казвам се Георги Гълъбов. На 41 години съм, живея в София", отговори той и добави, че не е бил в Гърция "от повече от 11 години".
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас