Тoзи ерозирал водопровод е заснет в Тайланд, а не в България
- Тази публикация е по-стара от една година.
- Публикувано на 20 юни 2022 г. в 11:49
- Време за четене: 3 минути
- От: AFP Камерун, AFP България
Copyright © AFP 2017-2024. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Така изглежда водопроводната тръба от чешмата, която доставя вода във вашия дом", започва Facebook пост на български, публикуван на 31 май 2022 г. "Водата от чешмата е най-подценяваната причина за болести, натоварена е с тежки метали, пестициди, флуорид, хлор, фармацевтични продукти и др..", продължава публикацията. След като е публикуван на 31 май 2022 г., постът е споделен повече от 400 пъти.
В публикацията не се казва директно, че тръбата е в България, но някои потребители разбират именно това. "Това са метални тръби от над 40 години, т.е..от преди Живков ..", пише потребител. "Всичко в бг. Е така... Споко", коментира друг.
Всъщност обаче на тази снимка е изобразена водопроводна тръба в Тайланд, както AFP вече обясни на френски и на английски език през 2019 г. Снимката е публикувана през 2017 г. във Facebook от Metropolitan Waterworks Authority (MWA), публичната компания за доставка на питейна вода в Тайланд.
В публикацията на тайландски се казва, че водопроводът не се използва от април 2016 г., когато е премахнат от мрежата на източното предградие на Банкок Lat Krabang. Уточнява се още, че жълтеникавото вещество във вътрешността на тръбопровода се е образувало с течение на времето от частици, съдържащи се във водата.
От MWA заявиха, че водата, преминаваща през тръбата, е с добро качество, тъй като отлагането не се смесва с водата.
Качество на водата в България
Информацията за състоянието на питейната вода се обобщава в годишните доклади за състоянието и опазването на околната среда в Република България, публикувани от Изпълнителната агенция по околна среда(ИАОС). Последният публикуван доклад е за 2019 г. и е приет от Министерски съвет през май 2021 г. Според изследването "остаряла, амортизирана и често аварираща водопроводна мрежа в населените места, в по-голямата си част изградена и въведена в експлоатация през 60-те и 70-те години на миналия век, включваща и етернитови (азбестоциментови) водопроводи" е една от основните причини за някои отклонения от стандартите за качество на питейната вода.
Докладът отчита, че на различни места в страна се консатират отклонения по отношение на съдържанието на нитрати, хром, естествен уран, манган, желязо, органолептични показатели и т.н.
Въпреки това докладът констатира, че "съответствието по контролираните органолептични, физикохимични и химични показатели е сравнително високо и съпоставимо с констатираното през предишни години".
Според българското законодателство структурите на Министерство на здравеопазването имат ангажимент да наблюдават качеството на питейната вода. Събираните от Регионалните здравни инспекторати данни се цитират впоследствие в докладите на ИАОС. Докладът за 2020 г. все още не е достъпен, но от пресцентъра на здравното министерство заявиха за AFP в имейл от 15 юни 2022 г., че "прегледът на обобщените данни от провеждания от РЗИ контролен мониторинг на питейната вода през 2020 г. показва, че съответствието с изискванията се запазва на сравнително високо ниво, съпоставимо с това през предходните години", т.е. същата констатация като за 2019 г.
AFP потърси коментар и от "Софийска вода", компанията експлоатираща и поддържаща ВиК системата в София за тръбата от снимката във Facebook.
"На снимката, посочена от Вас, се виждат т.нар. инкрустации, които се формират с течение на времето в някои от водопроводите в следствие на микробиологично повлияна корозия", отговори говорител на компанията в имейл до AFP от 15 юни 2022 г.
"Такъв вид образувания са характерни за стоманените водопроводи. Доказано е, че меките стомани, алуминиеви, медни и никелови сплави са податливи на микробиологична корозия. Степента на корозия зависи от материала на тръбата, а не от годината на полагане на водопровода. Към момента, в София ¼ от водопроводите са стоманени, но няма тръби с такава степен на корозия, каквато се вижда на снимката", добавиха от пресцентъра на "Софийска вода".
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас