Тази снимка е направена в Москва през 1991 г., а не по време на протест срещу локдауна във Виена
Снимка на множество хора, събрали се на площад, е публикувана във Facebook на 21 ноември 2021 г. , заедно с твърдението, че показва "Виена вчера", като е споделена повече от 15 хил. пъти за по-малко от 24 часа. Но снимката не е направена в столицата на Австрия, нито пък има нещо общо с протестите срещу локдауна, наложен на 19 ноември. Снимката е направена преди повече от 30 години в Москва по време на събитията около разпадането на Съветския съюз.
"Виена вчера", гласи пост във Facebook, към който е качена снимка на хора, събрали се на площад. Постът е споделен над 15 хил. пъти от 21 ноември 2021 г. насам.
Въпреки, че в публикацията не се споменават думите "протест" или "локдаун", тя прави връзка към протестите, които се проведоха на 20 ноември 2021 г. в австрийската столица срещу решението на властите да въведат национален локдаун и да направят ваксинацията срещу Covid-19 задължителна от февруари 2021 г.
Публикуваната снимка обаче не е направена по време на протеста във Виена на 20 ноември 2021 г., а е от протест в Москва от 10 март 1991 г., показва проверка на AFP.

Как открихме оригиналната снимка?
В публикации на немски, сръбски и унгарски, AFP вече разобличи публикации, които подвеждащо използват част от същата снимка, за да внушат, че тя показва протест срещу анти-Covid-19 мерките във Франция.
Обратно търсене на снимката, която се споделя в интернет, ни отведе до руския информационен сайт Gazeta.ru , където открихме много подобна снимка. Тя е публикувана през 2016 г. във фотогалерия, посветена на 25 годишнината от избор на първия президент на Русия Борис Елцин. Текстът под снимката пише: "Митинг в подкрепа на Борис Елцин на площад Манеж в Москва през 1991 г." Източник е руската информационна агенция ТАСС, където можем да открием същата снимка, която е качена и на сайта на Центъра "Борис Елцин", където е обяснено, че тя е от протест, проведен на 10 март 1991 г. в Москва.
Снимката е сходна, но не е същата като използваната във Facebook поста с неверните твърдения.
Ето защо направихме обратно търсене на изображението, този път със снимката на ТАСС, и така открихме снимка, която изглежда точно като тази, споделена във Facebook. Тя е публикувана в статия от американското списание Atlantic, посветена на 20 години от разпадането на СССР. Снимката е под номер 15. Тя е заснета от фотографа на Associated Press (AP) Доминик Молар на 10 март 1991 г. и показва същият протест в Москва.
По-късно става ясно, че тази снимка е била манипулирана като част от тълпата е копирана и добавена. В статия за манипулираната снимка, Atlantic публикува и обяснението на AP, според което част от тълпата е била копирана, за да се скрие отблясъка на обектива, което според агенцията е "недопустимо според ценностите и принципите" на работата ѝ. Приликите между манипулираната снимка на AP и тази, използвана в неверните публикации във Facebook, може да видите тук:

На страницата на Associated Press можем да открием оригиналната снимка. "Стотици хиляди протестиращи на площад Манежная до Кремъл в Москва, неделя, 10 март 1991 г., настояват съветският президент Михаил Горбачов и неговите комунистически съратници да предадат властта", пише в описанието към снимката, където е посочено още, че в митинга, по различни оценки, са участвали 500 000 души и това е "най-голямата антиправителствена демонстрация за 73-те години, откакто комунистите са взели властта, и идва седмица преди общонационалния референдум за Съюзния договор на Горбачов".
Независимият интернет портал Медуза, който отразява събития в Русия, пише, че протестът от 10 март 1991 г. се е провел седмица преди Всесъюзния референдум за запазване на СССР. Според различни източници на протеста е имало между 200000 и 500000 човека.
На страницата на библиотеката на престижния френски университет Sciences Po са описани демонстрациите в подкрепа на Борис Елцин, проведени на 10 март 1991 г. , като се твърди, че около 500 000 човека са участвали в тях.
"Повече от 300 000 поддръжници на руския президент Борис Елцин демонстрираха в неделя пред Кремъл за създаването на "мощна опозиционна партия" на Комунистическата партия и призоваха за наказетелен вот срещу президента Михаил Горбачов на референдума за Съюза на 17 март", предава кореспондент на AFP от Москва на 10 март 1991 г.
Тогава Елцин е лидер на Руската съветска република (и първият некомунистически президент на съветска република), а Горбачов е президент на СССР до пълното разпадане на Съветския съюз в края на 1991 г.
AFP сравни снимки от демонстрацията с други снимки от Манежния площад и откри характерни сгради, които потвърждават точното местоположение, сред тях например е сградата на Държавния геоложки музей.
Протестите срещу локдауна във Виена
Както AFP предаде, около 40 хил. протестиращи, по данни на полицията, се събраха в събота във Виена, за да протестират срещу решението на властите да наложат локдаун и задължителна ваксинация, обявено ден по-рано, като мярка за борба с нарастващите случаи на Covid-19.
Протестът беше организиран по призив на крайно-дясната партия FPÖ.
Локдаунът, започна в понеделник, а задължителната ваксинация срещу Coivid-19 в алпийската държава се въвежда от февруари догодина, обяви австрийският канцлер Александър Шаленберг на 19 ноември 2021 г.

23 ноември 2021 г. Статията е обновена с информация за оригиналната снимка на AP.