Общ изглед на паметника „Бузлуджа“ на връх Бузлуджа в централната част на България на 9 декември 2022 г. (AFP / Nikolay DOYCHINOV)

Паметникът на Бузлуджа няма да бъде превърнат в хотел Marriott

Дом-паметникът на БКП на връх Бузлуджа се е превърнал в магнит за чуждестранни туристи и любители на архитектурата заради чудновата форма на летяща чиния. Този монумент, открит през 1981 г. в бруталистичен стил, отдавна предизвиква противоречия. През юли 2025 г. хиляди потребители в социалните мрежи споделиха твърдения, че емблематичната сграда скоро ще бъде превърната в луксозен бутиков хотел от веригата на световен хотелски гигант. Според Marriott, община Казанлък, област Стара Загора и неправителствената организация, работеща за опазването на обекта, тези твърдения са безпочвени и към момента няма подобни планове, а реализацията им би била невъзможна предвид статута на паметника, обясниха те пред Агенция Франс-Прес (AFP). 

"МЕДИЙНА БОМБА! Монументът на Бузлуджа се преражда — като луксозен хотел на Marriott!", започва публикация във Facebook от 21 юли 2025 г. Твърди се още, че паметникът ще бъде трансформиран в "бутиков хотел от веригата Autograph Collection – със sky-bar с 360° панорама, спа център, мемориална галерия и уникален дизайн, който запазва външния силует на сградата". Публикацията твърди още, че "планираната инвестиция надхвърля 160 млн. евро, с 35-годишен концесионен модел — без продажба — съобразен със закона за културното наследство". В публикацията се споменават и "180 нови работни места, 60 000 гости годишно, стипендии за реставратори и общински фонд за културни събития — това е само част от обещания социален ефект". Финалът е обявлението, че "грандиозното откриване е насрочено за 23 август 2031 г. — точно 50 години след оригиналната церемония по откриването на Бузлуджа!"

Публикацията включва и цифрова визуализация на предполагаемия бъдещ хотел, показваща паметника с модерни удобства, включително и плувен басейн.

Първоначално споделено десетки пъти, твърдението бързо набра популярност, след като други потребители и уебсайтове (тук, тук) го препубликуваха, натрупвайки хиляди споделяния във Facebook.

Реакциите на потребителите към предполагаемия проект са смесени — някои го приветстваха, а други изразиха възмущение от идеята паметникът да бъде превърнат в хотел. Мнозина изглежда вярват, че информацията е вярна, въпреки че някои коментират, че подобен проект е невъзможен. "Построихме го с парите на родителите си и със своите. А сега някой ще печели от него", пише потребител. "Чудесна идея! Дано не остане само проект", коментира друг. "Tази сграда има дяволски вид", пише трети, добавяйки: "Най-доброто, което могат да направят е да я разрушат. И да се извинят за причинените морални и емоционални щети, нанесени на българската интелигенция след 1944 год."

Открит през 1981 г. на надморска височина от 1 400 метра, паметникът е разположен в централната част на Стара планина. Състои се от бетонно-стоманен кръг и колона с височина 70 метра, украсена с червена звезда.

Твърденията, че международната хотелска верига Marriott планира да превърне монумента в хотел, обаче са безпочвени. 

Image
Снимки от екран на публикации, споделящи невярна информация. Направени на 25 юли 2025 г. Оранжевите пресечени линии са поставени от AFP

Marriott и българските власти отричат

"Можем да потвърдим, че не участваме в никакъв проект, свързан с паметника на Бузлуджа", заяви Рашел Конг, мениджър "Връзки с обществеността” за Европа, Близък изток и Африка за Marriott International, в имейл, получен от AFP на 24 юли. Тя добави, че компанията "винаги търси възможности за растеж и инвестиции" и "би искала да разшири портфолиото си от марки в България".

След политическите промени през 1989 г. паметникът беше национализиран и сега е държавна собственост, управлявана от Областна администрация Стара Загора.

"Като областен управител на Областна администрация Стара Загора, която управлява паметника на връх Бузлуджа, мога да ви кажа, че не е постъпило никакво официално или друго искане от когото и да било", заяви Неделчо Маринов, областен управител на Стара Загора, в телефонен разговор с AFP на 24 юли 2025 г. "Това е културен паметник от национално значение", добави той.

"Плановете ни са да се опитаме да съхраним паметника, като ремонтираме покрива, прозорците и електрическите инсталации", каза той, като отбеляза, че Бузлуджа е популярна туристическа дестинация.

В средата на юни Маринов посети Бузлуджа заедно с вицепремиера Атанас Зафиров. "Факт е, че при малко повече грижи и при по-добро отношение от страна на държавата, той би могъл да се превърне в едно наистина притегателно място.", каза тогава вицепремиерът. Зафиров е председател на Българската социалистическа партия, която организира ежегоден събор на Бузлуджа.

Община Казанлък, където се намира паметникът, също отрече да има планове за изграждане на хотел на мястото. "Това е абсолютна лъжа! Няма такова нещо", заяви Йоана Йончева, говорител на община Казанлък, в телефонен разговор с AFP на 24 юли 2025 г. Тя добави, че общината наскоро е осигурила финансиране в размер на 6,93 милиона лева по Интегрираната териториална инвестиционна концепция (ИТИК) за проект за стабилизиране и частично възстановяване на емблематичния паметник "Бузлуджа", включително спешни ремонти на покрива, прозорците и електрическата система. Проектът се изпълнява от областната администрация и Фондация "Бузлуджа".

"Такъв проект е невъзможен", коментира архитект

"Нямаме никаква информация за интерес от страна на Marriott International или трети страни за преустройство на Бузлуджа като хотел", заяви Дора Иванова архитект и основател на фондация "Проект Бузлуджа", в имейл до AFP на 24 юли 2025 г. Тя добави, че "съхранението на паметника Бузлуджа е инициатива, за която работим от 10 години".

"Смятаме, че реализацията на такъв проект е невъзможна по редица причини", добави тя, и посочи: "Сградата е културна ценност от национално значение и такова преустройство не е допустимо спрямо режимите за опазване на обекта".

Паметникът на вр. Бузлуджа може да бъде намерен в регистъра на уебсайта на Националния институт за недвижимо културно наследство за Стара Загора. Статутът му е определен през септември 2021 г. от министъра на културата:

Image
Снимка от екран, показваща регистъра на страницата на НИКН. Направена на 25 юли 2025 г.

Съгласно член 84, алинея 1, точка 1 от Закона за културното наследство, Националният институт за недвижимо културно наследство координира инвестиционните проекти. "Нямам информация за такъв проект", коментира архитект Йордан Василев, директор на НИНК, в телефонен разговор с AFP на 25 юли 2025 г. "Това би било новина", добави той.

Иванова заяви, че е „физически невъзможно да се построят 82 стаи в сградата, тъй като има само 16 прозореца. Освен това няма достатъчно място за стаи и галерия със спасените мозайки“. По отношение на изображението на предполагаемия бъдещ „хотел“ с басейн, тя заяви, че „не е възможно да има функциониращ открит басейн пред паметника поради силните ветрове през цялата година“.

На 22 юли 2025 г. в публикация във Facebook фондацията нарече твърдението за проект за хотел Marriott "фалшива новина", добавяйки, че "истинската новина е, че предстои проект за изграждане на нов покрив и прозорци – важен етап, постигнат благодарение на дългогодишните усилия на община Казанлък, областна администрация Стара Загора и Фондация "Проект Бузлуджа". 

 

AFP провери статуса на паметника в кадастъра (платена услуга, която изисква регистрация) и установи, че след януари 2020 г. не са регистрирани промени в собствеността на паметника, договори за наем, концесии и др.

Image
Снимка от екран от справка от имотния регистър. Направена на 25 юли 2025 г.

Паметникът Бузлуджа е проектиран от архитект Георги Стоилов, а строителството му е продължило седем години. След падането на комунистическия режим, обектът е бил изоставен през 90-те години и всички ценности са били откраднати. Интериорът някога е бил украсен с 937 квадратни метра мозайки, една трета от които вече са загубени. Панелите включват сцени, изобразяващи пристигането на Червената армия през септември 1944 г., както и почит към работниците, селяните и ролята на жените в социалистическото общество. 

Усилията за съхранение на паметника остават спорни в България. Докато някои се застъпват за запазването на обекта заради архитектурното и историческото му значение и за да се стимулира туризма, други, включително някои десни политици, критикуват усилията като опит да се реабилитира наследството на Българската комунистическа партия.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас