Кърлеж, сниман през 2016 (AFP / BERTRAND GUAY)

Кърлежите трябва да се отстраняват с пинсета, а не да се въртят или мажат с течности, съветват лекарите

Според широко приетата научно обоснована медицинска практика кърлеж, забит в човешкото тяло, трябва да се отстранява внимателно с пинсета. Завъртането му или намазването му с течност не е препоръчително. Въпреки това, в средата на май 2025 г., хиляди потребители споделиха във Facebook видео на български, в което се твърди, че се демонстрира "метода на Бърза помощ" за отстраняване на дълбоко забит кърлеж чрез триене с вода и сапун. Но завеждащият Катедрата по инфекциозни болести в Медицинския университет в София заяви пред AFP, че показаният метод е "абсолютно погрешен" и може да доведе до инфекция. Освен това ухапването от кърлеж не се счита за спешен медицински случай, добави говорител на Центъра за спешна медицинска помощ в София.

"Днес ви показвам как се вади дълбоко впит кърлеж. Метода е на Бърза помощ! След като десетина пъти ми вадиха, научиха съпругата ми да го прави като тях", гласи публикация във Facebook, в която се споделя видеоклип, показващ забит кърлеж в човешко тяло, който се търка с памук с бяла субстанция, за която потребителят твърди, че е сапун. От 11 май 2025 г. публикацията е споделена над 6100 пъти. В коментарите авторът отговаря, че памукът, който използва, е напоен със сапун и вода.

Някои потребители обаче предупреждават в коментарите, че показаният метод е опасен. Експерт заяви пред AFP, че техниката, показана във видеото, е погрешна и потенциално опасна.

Image
Снимка от екран на публикация, споделяща невярна информация. Направена на 16 май 2025 г.

Публикацията започва да се споделят в началото на сезона на кърлежите в България, който се простира от ранна пролет до есен и когато темата редовно получава засилено медийно внимание. Кърлежите са малки, кръвосмучещи паразити, които се срещат често в тревисти или гористи местности и могат да предават сериозни заболявания на хора и животни, включително лаймска болест.

В света има около 900 вида кърлежи, 40 от които са разпространени в България. През топлите месеци на годината (от април до октомври) тяхната активност се увеличава и хората често стават техен гостоприемник.

"Абсолютно погрешно"

"Това е абсолютно погрешно", заяви проф. Нина Янчева, завеждаща Катедрата по инфекциозни болести в Медицинския университет в София, в имейл, получен от AFP на 16 май 2025 г., по отношение на видеото,  споделено във Facebook.

"Кърлежът се заразява с редица микроорганизми при кръвосмучене обикновено от животни - тревопасни, кучета, гризачи, елени и т.н.", обясни тя, допълвайки, че "когато кърлежът се впие в човек да кръвосмуче отново, той може да регургитира (т.е. връща) стомашното си съдържимо, където се намира микроорганизма и по този начин инфектира и човек."

"Всеки акт, който стресира кърлежа - въртене, мазане с различни вещества - олио, сапун, спирт  и т.н., стресира кърлежа и го кара по-активно да осъществи този акт на регургитация и увеличава риска от заразяване на човека с микроорганизмите, които са в стомахчето на кърлежа", уточни проф. Янчева. 

"Kърлежът се маха с пинсета, която залавя внимателно главичката на кърлежа - поставяме пинсетата максимално плътно до кожата и съвсем бавно се издърпва, без да го въртим и мажем с каквото и да било", обясни Янчева. 

Янчева каза пред AFP, че същата техника се използва и за дълбоко забити кърлежи. Повтаряйки, че все още не се препоръчва въртенето на кърлежа или поставянето на течности върху него.

След отстраняването засегнатата кожна област трябва да се наблюдава за "зачервяване, тъмни петна или други промени в кожата, както и симптоми като висока температура, умора или мускулни болки. В такива случаи се консултирайте с специалист по инфекциозни болести", каза Янчева.

"Ако върху тялото е открит кърлеж, следва незабавно отстраняване от медицинско лице или с помощта на пинсета в домашни условия. Кърлежът трябва да се хване максимално близо до кожата и да се издърпа", обяснява тази статия за кърлежите на сайта на Министерството на здравеопазването.

"Правилно отстраняване на забития кърлеж – най-добре е това да стане с пинсети. Леко забилият се кърлеж може лесно да се изтегли и с ръка, но задължително с ръкавица. Отстраняването трябва да стане чрез постепенно издърпване, без въртене и без извиване", се казва в друга статия по темата на сайта на Регионалната инспекция по здравеопазване – София. "При дълбоко впит кърлеж или при останали части от него след опит за сваляне"  трябва да се премине към "хирургично сваляне", пише още там.

Здравните институции в други държави дават същите съвети за отстраняване на кърлежи – вижте примери тук от здравните власти в Канада, Австрия, Франция. На тази страница на Центровете за контрол на заболяванията в САЩ е представена графика за отстраняване на кърлежи:

Image
Снимка от екран от страницата на CDC. Направена на 16 май 2025 г.

За да се предотвратят ухапвания от кърлежи, българското министерство на здравеопазването съветва хората да носят дълги, светли дрехи, които покриват глезените, ръцете и краката, да пъхнат панталоните в чорапите и да използват репеленти за насекоми върху откритата кожа и дрехите. Също така съветват да се правят редовни проверки, особено зад коленете, под мишниците, в слабините, ушите и краката.

Не е спешен случай

В публикацията във Facebook се твърди, че методът за отстраняване на кърлежи, показан във видеото, е "Метода е на Бърза помощ!". Експерти обаче заявиха пред AFP, че ухапване от кърлеж не се счита за спешен медицински случай и следователно не съществува специална техника за спешно отстраняване на кърлежи.

"Това не е животозастрашаващо състояние. Но колкото по-бързо се отстрани, по-добре, защото за да се инфектира с причинителя на Лаймска болест е необходимо кърлежът да е престоял повече от 12 часа", обясни Янчева пред AFP.

"У нас най-честите кърлежово-преносими болести са - Лаймска болест и Марсилска треска. По-редки Ку треска, Кримска-конго хеморагична треска и др.", добави Янчева. Повече информация за Лаймската болест можете да намерите тук, а за Марсилска треска тук.

"Спешна помощ не премахва кърлежи. Това не се счита за спешен медицински случай, затова насочваме пациентите към техните общопрактикуващи лекари, болници или други подходящи здравни специалисти“, заяви Катя Сунгарска, говорителка на Спешния медицински център в София, в телефонно интервю за AFP на 16 май 2025 г. Тя добави, че в някои отдалечени райони хората все още могат да се обаждат на линейка за такива проблеми, но не защото се считат за спешни случаи.

AFP вече е опровергавала алтернативни методи за премахване на кърлежи на английски и френски език.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас