Откриването на Олимпийските игри в Париж: дезинформация последва обвиненията в богохулство
- Публикувано на 31 юли 2024 г. в 17:36
- Време за четене: 8 минути
- От: AFP Франция
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2024. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
Тридесет и третото издание на Олимпийските игри беше официално открито на 26 юли 2024 г. с парад на спортистите по Сена, преминаващ през първата в историята церемония извън спортно съоръжение. Тя бе увенчана с изпълнение на Селин Дион, която се появи за пръв път години и пя от Айфеловата кула, както и с излитане на олимпийския огън с балон с горещ въздух (архив на връзката).
Театралният режисьор, отговарящ за церемонията, Томас Жоли изгради огромен спектакъл, превръщайки реката, историческите сгради и парижките покриви в световна сцена, в почит към френското изкуство и култура. Международният олимпийски комитет даде висока оценка на революционния спектакъл, пригоден за телевизията и гледан от милиони хора, включително 23 милиона само по френската телевизия и 326 000 души, които се престрашиха да излязат в дъждовното време по Сена и край Айфеловата кула.
Макар че според социологическите проучвания представлението се е харесало на френската публика и е било широко възхвалявано от чуждестранната преса (архивни линкове тук, тук и тук), то предизвика силни критики от консервативни политици от целия свят, включително от говорителката на руското външно министерство Мария Захарова и кандидата за президент на Републиканската партия Доналд Тръмп, които критикуваха дружелюбно към ЛГБТИ+ представление (архивни линкове тук).
По-специално една сцена от четиричасовото парижко шоу предизвика гнева на някои вярващи християни и църковни лидери, включително и Българската православна църква, които видяха във веселата вакханалия, ръководена от френската диджейка Барбара Буч и боядисания в синьо Филип Катерин, дегизиран като Дионис, "подигравка" с картината на Да Винчи "Тайната вечеря", а оттам и с тяхната вяра. Тази част от спектакъла, наречена "Празници“, е в центъра на вълна от неверни твърдения за масови католически протести и силно преувеличени съобщения за спиране на тока в Париж.
Церемониите по откриването на Олимпийските игри често стават обект на конспиративни теории. През 2022 г. AFP писа за манипулирани изображения и неверни твърдения за церемонията по откриването през 2012 г. в Лондон.
Клипове от католическите събития не показват протестите в Париж след церемонията по откриването на игрите
Френската епископска конференция заяви в изявление от 27 юли 2024 г., че церемонията е представила "прекрасни моменти на красота, радост, богати емоции и е била всеобщо възхвалявана", но също така "за съжаление е включвала сцени на подигравки и осмиване на християнството, за което дълбоко съжаляваме". Във въпросната сцена се вижда как група хора, сред които танциори, френският диджей Барбара Буч и няколко драг кралици, сякаш стоят на дълга маса. Мнозина видяха в сцената широко известната картина на Да Винчи "Тайната вечеря на Исус Христос с апостолите." Известната картина е била източник на вдъхновение за много пародии и филмови сцени преди Олимпийските игри в Париж (архивирани тук и тук).
Художественият ръководител на церемонията Томас Жоли заяви, че не е създал спектакъла въз основа на Тайната вечеря, а въз основа на празненствата на олимпийските богове, което се и вижда от оскъдно облеченияти боядисан в синьо бог на виното и празненствата Дионис, изигран певеца Филип Катерин. "Мисля, че е съвсем ясно, че на масата пристига Дионис (...) Идеята беше да направим голямо езическо парти, свързано с боговете на Олимп", казва Жоли пред телевизия BFM (архив тук). Други посочиха картината "Празникът на боговете" на Ян Харменш ван Билйерт, изложена в Дижон (архивирана тук). Платното показва сцена, подобна на тази, разиграна в Париж. Организационният комитет на Олимпийските игри в Париж също заяви, че не е имало „никакво намерение да се показва неуважение към която и да е религиозна група“.
Архиепископът на Сирийската католическа църква в Мосул, Ирак, призова вярващите да постят в знак на протест след церемонията.
В този контекст се появиха публикации на български, споделящи видео на тълпа, на което се вижда и Айфеловата кула. "След гаврата с Олимпийските игри в Париж, слава на Бога , църквата се събужда", пише в текста към публикацията в социалната мрежа. "Можете да блокирате и молебен на хилядите френски християни срещу програмата по откриването на олимпийските игри в Париж", гласи друга публикация, към която пък има видео, показващо тълпа на широка улица през нощта. И двете не са свързани с Олимпийските игри, установи разследване на AFP.
Подобни твърдения, основани на тези видеоклипове, бяха споделени и на френски, немски, гръцки, английски, румънски, хърватски или арабски.
На видеото, заснето през деня, се вижда логото на Instagram и потребителското име „jeanluctrashel.ministries“. Търсенето на този акаунт доведе до оригиналния пост с видеото (архивиран тук), публикуван в Instagram на 25 май 2024 г. - седмици преди Олимпийските игри в Париж. "Точно сега в Париж на Айфеловата кула, носейки Исус на този град. Покланям Му се и проповядвам Исус на тълпата“, гласи описанието. Друг акаунт, споменат в публикацията, показва подобни видеоклипове, публикувани същия ден.
Друго търсене в Google за споменатия в постовете "поход за Исус" доведе до уебсайт, който потвърждава, че такова събитие се е състояло на 25 май 2024 г. на площад Трокадеро в Париж, което съответства на местоположението на видеото, разпространено в социалните мрежи (архивирано тук).
Нещо повече, на видеото големите олимпийски кръгове не се виждат на Айфеловата кула, а те са били монтирани петдесет дни преди началото на игрите. Това също показва, че видеото не е заснето в края на юли 2024 г.
Друго видео, показващо голяма тълпа от хора, носещи свещи през нощта, беше споделено с подобно твърдение, че събитието е проява на негодуванието след церемонията по откриването на Олимпийските игри.
Обратното търсене на изображения доведе до същото видео, публикувано в X на 15 август 2022 г. (архивирано тук), на профила на светилището на Дева Мария от Лурд, в Южна Франция. "Красив и щастлив ден на Успение Богородично за всички. В молитва за единение с всички католици по света. Нека Дева Мария да засияе в сърцата ви", гласи публикацията.
Денят на Успение Богородично отбелязва възкачването на Дева Мария на небето в християнството и се чества на 15 август от католиците. Популярната християнска религиозна традиция се провежда всяка година в поклонническия град Лурд.
Видеото съвпада и с местоположението пред светилището на Дева Мария в Лурд със статуята на Дева Мария и кръглата сграда на информационния център (архив тук). По-нататъшното търсене доведе до още видеоклипове, показващи сходни чествания, като този от 2021 г. (архивиран тук).
AFP не откри съобщения за масови протести на католиците в Париж в часовете и дните след церемонията по откриването.
Нощно видео от Мюнстер, а не от Париж, и преувеличени съобщения за спиране на тока
Макар че според електроразпределителното дружество "технически проблем е причинил прекъсвания на електрозахранването в няколко района на Париж" на 27 юли 2024 г. малко преди полунощ, публикации в социалните мрежи преувеличават прекъсването, което е продължило "около десет минути". Потребители споделяха несвързани снимки и видеоклипове, в които се твърдеше, че Градът на светлината е потънал в мрак заради церемонията по откриването на Олимпийските игри.
„ИЗВЪНРЕДНО: Масови прекъсвания на електрозахранването възникнаха в Париж през нощта. Съобщава се, че токът е спрял за десетки минути до часове, в зависимост от района. Прекъсването на тока е причинено от масивна повреда в електрическата мрежа в Париж. Някои смятат, че това може да е "Божия присъда" за богохулството след показването на сатанински символи по време на церемонията по откриването на Олимпийските игри", гласи Facebook пост,. Той споделя видео от камера за видеонаблюдение, на което се вижда църква, а в един момент токът спира. Към поста има още и снимка, и видео от тъмен Париж, в който се вижда осветената катедрала Сакре Кьор.
Същото видео беше споделено в постове на англисйки.
Но видеото от камерата за наблюдение е заснето в Мюнстер, в източната част на Елзас, както се вижда и на самите кадри - в горния ляв ъгъл на екрана се вижда надписът „Munster - place du marché“ (Мюнстер - пазарен площад). Това е камера за видеонаблюдение на общината и излъчването е достъпно онлайн (архивирана тук). Сградата е протестантската църква в Мюнстер (архивирана тук). По това време на нощта всички обществени улични лампи са изключени, за да се пести енергия (архивирано тук).
Други публикации, свързващи прекъсването на електрозахранването с церемонията по откриването на Олимпийските игри, като тази, съдържат снимка на Айфеловата кула, потънала в мрак. Тя се разпространява и на английски.
Обратното търсене на изображения доведе до оригиналната снимка, направена от фотограф на AFP на 27 март 2021 г. (архивирана тук) по време на "Часът на Земята" - екологична кампания, по време на която светлините на парижкия монумент се изключват.
(AFP / STEPHANE DE SAKUTIN)
Прекъсването на електрозахранването е засегнало "около 85 000 клиенти" на доставчика на енергия Enedis в 1-ви, 9-ти, 17-ти и 18-ти район (от общо 20 парижки района), съобщиха от компанията за френските медии (тук и тук). Поради това повечето сгради и паметници не са били засегнати от прекъсването. Някои от споделените снимки, се явяват например в публикации на френски като стари снимки на Сакре Кьор, а не действителни снимки, направени на 27 юли.
Повече статии по проверка на фактите, свързани с Олимпийските игри 2024 г., може да прочетете тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас