Публикации в социалните мрежи споделят стара карта с твърдението, че показва "изгорелите църкви във Франция"

Карта от 2019 г. с любителско преброяване на "антихристиянските" посегатлества във Франция от 2016 г. насам, беше споделена през юли 2024 г. на български с невярното твърдение, че показва "изгорелите църкви" в страната. Освен пожари, картата, публикувана от католическия блог  Обсерваторията за християнофобия, включва и случаи на "кражби" и "вандализъм".  През 2023 г. броят на опожарените църкви, случайно или злонамерено, е 27 в цяла Франция, според преброяването, изготвено от асоциацията Обсерватория на религиозното наследство.

"Карта на изгорелите църкви във Франция", твърди Facebook публикация на български,  споделена десетки пъти от 12 юли 2024 г. насам.

Тези подвеждащи твърдения се появяват и на френски на фона на пожара в кулата на катедралата в Руан, възникнал на 11 юли 2024 г., но бързо овладян. В социалните мрежи във Франция ( тук, тук) публикациите твърдят, че картата показва "църкви, изгорени или унищожени през последните четири години".

Но тези твърдения са подвеждащи.

Image
Снимка от екран на публикация, споделяща невярна информация. Направена на 15 юли 2024 г.

Картата съдържа множество червени икони с различни символи (пламъци, пистолет, сграда и т.н.), обхващащи почти цяла Франция и само няколко в съседните Белгия и Германия.

Въпреки че няколко потребители споделиха тази карта (включително на английски) след пожара в катедралата в Руан , тя не се появява в социалните мрежи за пръв път - тя се разпространява поне от 2019 г. насам. Всъщност става дума за карта, която съдържа списък на всички посегателства, считани за антихристиянски. Картографирането е дело на Обсерваторията за християнофобия - католически блог, който следи за този тип събития от 2016 г. насам.

Според номенклатурата на това преброяване (страницата е архивирана на 21 март 2019 г.) червените маркери на картата не представляват само "палеж", а различни "антихристиянски деяния" : "убийство/нападение", "вандализъм", "кражба",  "отвличане" и т.н.

Подложката на картата, вградена в архивираната страница, не се зарежда, но иконките се виждат. Агенция Франс -Прес (AFP) сравни картата, споделена през юли 2024 г. в социалните мрежи,с тази в архивираната страница. Въпреки че фоновата карта не се вижда,  местоположението на иконите съвпада:

Image
Сравнение между карта, споделяна в социалните мрежи през юли 2024 г. (вляво) и архивирана карта от март 2019 г. (вдясно)

Нещо повече, скрийншотът на картата, който се разпространява в момента, е идентичен с този, който вече присъстваше в публикации, споделени през април 2019 г. (проверени тогава от Décodeurs на Le Monde - архивна връзка - и от Observateurs на France 24 - архивна връзка), непосредствено след пожара в парижката катедрала Нотр Дам.

Карта, която днес не е налична, но преброяването е все още активно

Според актуалното описание на Обсерваторията за християнофобия блогът е "управляван предимно от католици" и има за цел "да регистрира антихристиянските актове, колкото и сериозни да са те, където и да са извършени и независимо от християнското вероизповедание, което е обект на посегателство".

За тази цел той разчита по-специално на прегледа на националния и регионален печат, както и на информация от крайнодесни и консервативни католически блогове.

Въпреки че интерактивната карта вече не е достъпна, Обсерваторията за християнофобия продължава да събира информация за събитията, засегнали църкви във Франция и в останалата част на света.

Например пожарът в кулата на катедралата в Руан е включен в списъка на страницата "Християнофобия във Франция", въпреки че във въпросната статия се посочва, че "вероятно" става дума за пожар, "свързан с текущи строителни работи". Следователно класификацията на деянията, посочени на картата и в блога, е още по-нюансирана.

Според френски медии (тук, тук) първоначалните данни сочат, че е възможно пожарът да е започнал от искра от заваръчни дейности на строителна площадка в църквата.

27 изгорели църкви през 2023 г. по данни на Обсерваторията за религиозно наследство

Както отбелязва Laboratoire Lavoué, специализирана в оценката на щетите, в доклад от май 2019 г. (архивна връзка), "пожарите в местата за поклонение са много малко на брой (няколко десетки годишно във Франция)", но имат "значителни до много съществени последици".

"Рискът от случаен пожар, присъщ на тези сгради, в нормални периоди (т.е. извън периодите на реставрация) е безкрайно малък [и] по-голямата част от пожарите, засягащи местата за поклонение, са със случаен човешки произход (особено рискова работа) или умишлени", като повечето "сгради в местата за поклонение" са "много уязвими към риска от умишлен пожар", се отбелязва в документа.

На 12 юли 2024 г. Обсерваторията за религиозно наследство (OPR ), асоциация, която работи за запазване и популяризиране на религиозното наследство на Франция във всички религии, съобщи за AFP, че според нейното преброяване през 2023 г. са изгорели 27 църкви, а през първите шест месеца на 2024 г. - 12.

Клер Даниели, ръководител на материалната база на религиозните сгради в OPR, също заяви пред AFP, че "в повечето случаи пожарите са случайни". "Моделът е повтарящ се. Имате шистови керемиди на покрива, които са разместени, водата влиза и докосва електрическите проводници. Незабелязано се създава късо съединение и пожарът започва. [...] А може би причината е в електрическото отопление. Включвате го в събота вечер за неделната литургия, но то вече не отговаря на стандартите и възниква пожар".

Във версията от 2023 г. на Плана за действие за безопасността на катедралите (архивна връзка) френското Министерство на културата изброява "дефектни или неподходящи електрически инсталации (повече от 30 % от причините за злополуки)", "пожароопасни ремонтни дейности", "неподходящо съхранение" (свещи, съхранявани под свещник и т.н.), "мълния (около 10% от исковете)" и "злонамерени действия".

През 2022 г. сенаторът Изабел Флоренс и депутатът Людовик Мендес от президентското мнозинство публикуваха доклад, насочен към подобряване на борбата с антирелигиозните действия. В документа се посочва, че през 2021 г. са извършени 857 антихристиянски деяния (архивиран тук).

В доклада се посочва, че 92% от регистрираните антихристиянски деяния са престъпления срещу собствеността, включително 752 срещу места за поклонение. "Тези цифри, разбира се, трябва да се разглеждат в контекста на повече от 46 000 християнски места за поклонение", се посочва в доклада. Освен това престъпленията срещу собствеността не се ограничават само до църквите, а включват и християнските гробища. И имуществените щети не се ограничават само до пожари, а включват и повреди (графити, счупване) и кражби.

Текстът е обновен в предпоследния параграф, в частта за броя на посегателства, посочени в доклада.
16 юли 2024 г. Текстът е обновен в предпоследния параграф, в частта за броя на посегателства, посочени в доклада.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас