Не, тази снимка от изказване на премиера Денков в Европейския парламент не е колаж

На 22 ноември 2023 г. българският министър-председател Николай Денков произнася реч пред почти празната зала на Европейския парламент в Страсбург. Но когато взима думата за заключителни бележки, много евродепутати вече са заели местата си. Фотограф от пресслужбата на българското правителство улови момента, а снимката на Денков и пълната зала беше изпратена към прессъобщение за пресата. По-късно снимката беше разпространена в социалните мрежи с червен надпис "Фейк" и твърденията, че "неолибералните медии" са променили снимката, за да изглежда залата пълна. Агенция Франс-Прес (AFP) прегледа видеоизлъчването от сесията от ЕП и разговаря с присъствали евродепутати, за да потвърди, че снимката показва последните минути от изявата на Денков. AFP потвърди, че подобни движения в пленарната зала на ЕП не са нещо необичайно, като се вижда от стрийминга на речите на други държавни лидери.

"...не мога да не обърна внимание, че нашата неолиберална преса направи колажи за речта на Денков пред ЕП, в която цялата зала е препълнена и много внимателно му слуша тъпотиите", гласи публикация в прокремълски канал в Telegram, споделяща снимка на Денков пред пълна зала, направена от българското правителство. Качена е още и друга снимка, показваща почти празна пленарна зала, както и видеоклип от заседанието в YouTube, като се твърди, че от него "ясно се вижда, че в залата има 15 човека".

От 22 ноември 2023 г. досега публикацията е видяна над 3300 пъти. Същият текст и снимки са публикувани и в други канали на Telegram и Facebook.

Image
Снимки от екран на публикации във Facebook (вляво) и Telegram (вдясно), разпространяващи невярна информация

След речта на Денков в Страсбург, която съдържаше ясно антикремълско и проевропейско послание, критиците му се насочиха срещу него, а почти празната парламентарна зала беше една от основните им опорни точки. Сред тях бяха лидерът на крайнодясната партия "Възраждане" Костадин Костадинов, но също и Асим Адемов, евродепутат, избран от ГЕРБ.

Твърденията, че снимката, споделена от правителствената пресслужба, е подправена, обаче са неверни.

Денков в ЕП

На 22 ноември 2023 г. Николай Денков участва в събитието "Това е Европа".

Уеб сайтът на ЕП описва "Това е Европа" като събития с участието на държавни и правителствени ръководители от ЕС за "обмен на мнения и дискусии" насочени към ЕС.

AFP прегледа стрийминга (архивиран тук) от сесията с участието на българския премиер, за да разбере какво се е случило в пленарната зала на ЕП в Страсбург. На 10:50.(което съответства на часа на деня) Денков влиза в залата заедно с председателя на ЕП Роберта Мецола, която го представя. В 10:53 ч. българският премиер взема думата и говори около 22 минути, като камерите на няколко пъти показват сравнително празна зала:

Image
Екранна снимка от първата част на речта на Денков. Направено на 23 ноември 2023 г.
Image
Екранна снимка от първата част на речта на Денков. Направена на 23 ноември 2023 г.

 

 

През следващите около 50 минути в дискусията говорят евродепутати от различни партии, като българският евродепутат Иво Христов се изказва последен. Както можем да видим по време на речта му, залата е значително по-пълна :

Image
Снимка на екрана от видеострийминга на ЕП, показваща последното изказване на евродепутат преди заключителните бележки. Направена на 23 ноември 2023 г.

След 12:09 Денков отново взима думата за заключително изказване, а Роберта Мецола моли за тишина. От различните планове на камерата виждаме, че пленарната зала вече е пълна с хора:

Image
Скрийншот от стрийминг, показващ последните думи на Денков.Заснет на 23 ноември 2023 г.
Image
Скрийншот от стрийминг, показващ последните думи на Денков.Заснет на 23 ноември 2023 г.

 

 

Снимката, използвана в публикацията в социалната мрежа, е изпратена, заедно с няколко други, от Правителствената информационна служба (ПИС) със съобщение за пресата относно речта на Денков в Страсбург. AFP намери снимката и прессъобщението на уебсайта на правителството и се свърза с пресцентъра на МС, за да получи повече информация за решението им да използват тази снимка.

Сравнението на кадъра от стрийминга от тази част на сесията и снимката, изпратена от МС, дава много съвпадения, които потвърждават, че тя онагледява същото събитие и не е била подправена, за да се добави публика:

Image
Снимка, изпратена от ПИС, за която се споделя невярна информация, че е колаж. Елементите са оградени от AFP.
Image
Скрийншот от стрийминг от изказването на Денков. Елементите са оградени от AFP.

 

 

Ето още едно потвърждение, този път използваме снимка, направена от фотографа Фред Марво и публикувана от пресслужбата на ЕП:

Image
Снимка от медийната библиотека на ЕП, Фотограф: Фред Марво, авторско право: © Европейски съюз 2023 - Източник: ЕП. Очертаванията са направени на 27 ноември 2023 г. от AFP ( European parliament / Fred MARVAUX)
Image
Снимка за медиите, направена от българската ПИС. Анотации, направени от AFP на 27 ноември 2023 г.

 

 

AFP се обърна към пресцентъра на Министерски съвет, който отговори по имейл на 23 ноември 2023 г., че автор на снимката е правителственият фотограф. На въпроса защо пресслужбата е решила да използва снимка от последните реплики на Денков, от пресцентъра отговориха: "... тя е заснета в момента на произнасянето на заключителната реч на премиера пред евродепутатите, а съответното прессъобщение се отнася за тази част от думите на премиера".

Правителственото прессъобщение наистина започва с цитат от заключителните думи на Денков по отношение на върховенството на закона.

Подобна динамика по време на речите на други лидери в ЕП

Според графика на заседанията на ЕП за 22 ноември, веднага след дискусията с Денков, в 12 часа, е насрочено гласуване. По това време Денков все още говори.

"Снимката е направена в края на дискусията, когато залата беше пълна", коментира в съобщение до AFP от 23 ноември 2023 г. българският евродепутат Радан Кънев, който е присъствал на дискусията. Той добави, че наличието на пълна зала в заключителната част на дискусията е обичайно явление.

"При голямата встъпителна реч на българския премиер залата беше празна, с изключение на президиума, българските евродепутати и няколко евродепутати, представители на различни политически групи", каза за AFP чрез пресслужбата си на 23 ноември 2023 г. Елена Йончева, друг български евродепутат, която също е присъствала на дискусията. "Трябва обаче да се каже, че при изказвания на премиери залата на Европарламента почти никога не е пълна", обясни още тя и добави, че "в 12 часа всички евродепутати влизат в залата за гласуване, което съвпадна със заключителната реч на премиера."

За да провери дали случилото се по време на речта на Денков е необичайно, AFP прегледа и видеострийминга от участието на лидери от други държави в дебатите "Това е Европа".

На 9 май 2023 г. (Ден на Европа) в дебатите участва германският канцлер Олаф Шолц. Както се вижда от кадрите, в началото има по-малко хора, отколкото по време на заключителното изказване на Шолц. Според дневния ред на ЕП за 9 май 2023 г. гласуването е било насрочено за 12:00., но речта на Шолц е продължила до 12:19 ч.

Image
Сравнение на стопкадри от началото на речта на Шолц (вляво) и по време на заключителните му думи (вдясно). Заснети на 24 ноември 2023 г.

На 19 април 2023 г. министър-председателят на Люксембург Ксавие Бетел се обръща към членовете на ЕП. Отново след дебата с него, в 12:00 часа е насрочено гласуване. Към този момент Бетел все още завършва заключителното си изказване, което означава, че той също е започнал пред сравнително празна парламентарна зала и приключва пред много по-пълна зала.

Image
Сравнение на стопкадри от началото на речта на Бетел (вляво) и по време на заключителните му думи (вдясно). Заснети на 24 ноември 2023 г.

Подобна динамика се наблюдава и при речта на гръцкия министър-председател Кириакос Мицотакис на 5 юли 2022 г. (отново гласуването е насрочено за 12:00 часа, точно след речта му):

Image
Сравнение на стопкадри от началото на речта на Мицотакис (вляво) и по време на заключителните му думи (вдясно). Заснети на 24 ноември 2023 г.

-- или на президента на Литва Гитанас Науседа на 14 март 2023 г. (гласуването е насрочено за 12:00 часа, след дебатите) :

Image
Сравнение на стопкадри от началото на речта на Науседа (вляво) и по време на заключителните му думи (вдясно). Заснети на 24 ноември 2023 г.

По същия начин евродепутатите влязоха в пленарната зала, когато словенският министър-председател Роберт Голоб направи заключителните си изказвания по време на дебата "Това е Европа" на 13 декември 2022 г. "Г-жо председател, уважаеми членове на Парламента, радвам се, че сега отново съм тук. Сега разполагам с по-голяма публика. Явно предишната ми реч толкова ви е харесала, че всички вие сте дошли да слушате", казва той. Дебатът с Голоб отново беше насрочен от 10:30 до 12:00 ч., като гласуването е насрочено веднага след това.

"Обичайно е тези дебати да са на видно място в дневния ред, но няма фиксиран слот", заяви Емили Турние , от прессотдела на ЕП, в имейл до AFP, получен на 24 ноември 2023 г.

Тя даде за пример дебата с министър-председателя на Хърватия Андрей Пленкович. Този дебат се провежда в Брюксел в следобедните часове на 22 юни 2022 г. и след него не е имало насрочено гласуване. Залата не е пълна, нито в началото на изказването му, нито в неговия край.

"Членовете на Европейския парламент свободно организират изпълнението на задълженията си в рамките на техния мандат, като присъствието им в пленарна зала може да е непостоянно поради наличието на други ангажименти, които съвпадат по време с парламентарните дебати.", коментира още Турние, добавяйки, че "по време на дебата [с Денков, бел. ред.] присъстваха всички представители на групите/политическото семейство" .

По отношение на наплива на членове на ЕП след 12:00 ч., Tournier коментира, че "членовете са поканени да присъстват на сесията за гласуване, която започва около 11:30 или 12:00 ч. в зависимост от дневния ред, одобрен от пленарната зала".

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас