Украинският президент не е издавал указ за намаляване на възрастта за мобилизация от 18 на 14 години, както твърдят публикации

"Зеленски издаде указ за мобилизиране на 14-17-годишни момчета! Зеленски е достоен наследник на Хитлер!" - се казва в публикация в този блог. От 24 септември 2023 г. насам тя е споделяна десетки пъти в социалните мрежи. От 5 октомври 2023 г. блогът вече не е достъпен, но самото изявление е споделено в отделни публикации (тук или тук).

Подобни твърдения вече се появиха през февруари 2023 г., както обяснява уебсайтът EUvsDisinfo, създаден по инициатива на ЕС, тук.

Твърденията за намаляване на възрастта за мобилизаця в Украйна са напълно неоснователни. Минималната възраст за наборна военна служба е 18 години и тя не е променяна, още по-малко с указ на президента Володимир Зеленски.

Image
Скрийншот на публикация, споделяща невярна информация. Направен на 4 октомври 2023 г.

Нека обясним.

Минималната възраст е регламентирана със закон като само парламентът може да я променя

Съгласно член 15 от действащия украински Закон за военния дълг и военната служба, регламентиращ мобилизационната възраст: "на военна служба се призовават мъже - граждани на Украйна, които са годни за това по отношение на здравословното си състояние, които са навършили 18 години към деня на изпращането им във военните части, и по-възрастни лица, които не са навършили 27 години и нямат право на освобождаване или отсрочка".

За да потвърди това заключение, AFP се свърза за коментар с Володимир Яворский, експерт по право от Центъра за граждански свободи в Киев. В имейл до AFP, получен на 3 октомври 2023 г., той отговаря, че минималната възраст за мобилизация в Украйна е "18 години".

"Това се определя от чл. 15 от Закона за военната служба", добави той.

Помолен да коментира подвеждащите твърдения, Яворский отговори, че мобилизационната възраст "е определена от парламента в закона. Следователно президентът не може да я променя със свой указ".

"Съгласно Конституцията на Украйна, единствената законодателна власт е предоставена на Върховната рада по силата на чл. 75 (вж. също чл. 85, ал. 3)", обяснява тази статия от 2022 г. , написана от правни експерти. "Законодателната власт на Върховната рада продължава да съществува по време на въоръжен конфликт и извънредно положение. Всъщност Върховната рада играе жизненоважна роля в такива ситуации", коментират авторите. Върховната рада е името на украинския парламент.

Вoлoдимир Яворский посочва още две пречки, които правят мобилизацията на деца невъзможна: "Чл. 30 от Закона за защита на децата забранява всякакво участие на деца (на възраст до 18 години) в армията", казва той.

Цитираната от него разпоредба действително забранява "участието на деца в бойни действия и въоръжени конфликти, включително набиране, финансиране, материална подкрепа, обучение на деца с цел използването им във въоръжени конфликти..."

Володимир Яворский обясни също, че през 2005 г. Украйна е ратифицирала Факултативния протокол на ООН относно участието на деца във въоръжени конфликти, който е допълнителен протокол към Конвенцията за правата на детето.

Протоколът е приет от Общото събрание на ООН през май 2000 г. Според уебсайта на ООН , протоколът представлява ангажимент, че държавите няма да "набират деца под 18 години, за да ги изпращат на бойното поле", "да свикват войници под 18 години" и "трябва да предприемат всички възможни мерки за предотвратяване на такова набиране - включително законодателство, което да забранява и криминализира набирането на деца под 18 години и въвличането им във военни действия".

"Парламентът теоретично може да направи това (да промени възрастта за мобилизация), но преди това ще трябва да денонсира голям брой международни договори, така че това е напълно нереалистично", каза Яворский пред AFP.

Такава реформа не се предвижда.

AFP потърси "Украински закон за военния дълг и военната служба" в раздела за законопроекти на уебстраницата на украинския парламент и установи, че в настоящото свикване на парламента (от август 2019 г.) са предложени 25 проекта. В нито един от тях обаче не се предлага мобилизация на деца:

Image
Скрийншот от резултати при търсене на законопроект в сайта на украинския парламент. Направен на 4 октомври 2023 г.

"Не, не е имало такива предложения. Дори не е имало публични изявления по този въпрос", каза Яворски пред АФП.

В последния подаден проект обаче се предлага да се премахне границата за максималната възраст за мобилизация, която е 60 години.

"Днес мобилизацията е забранена за хора над 60-годишна възраст. Този проектозакон позволява мобилизацията на лица над 60-годишна възраст по тяхно искане, ако те имат необходимата квалификация и медицинско разрешение", заяви Володимир Яворский пред AFP.

Украинските медии също съобщиха за предложенията.

Деца в армията на Хитлер

Лъжливите твърдения се разпространяват с внушението, че украинският президент Володимир Зеленски върви по стъпките на лидера на нацистка Германия Хитлер, като по този начин се подсилва внушението на Кремъл, че нахлуването в Украйна има за цел денацификация на страната.

В края на Втората световна война създадената от нацисткия диктатор "Хитлерюгенд" е използвана за изграждането на 12-а танкова дивизия на СС "Хитлерюгенд". Също така, както се обяснява в този документ: "...последвалата мобилизация на армия от деца във Volkssturm [териториалната германска армия, създадена в края на Втората световна война] се превръща в нещо нормално, като се има предвид състоянието на нещата в онези дни".

В докторантурата си върху Хитлерюгенд, публикувана през 1989 г. под заглавие "Децата на Хитлер : Хитлеровата младеж и СС" , Герхард Ремпел, който е преподавал история на Германия в Western New England University, пише, че "СС е успяла да мобилизира в редиците си вероятно повече от 150 000 тийнейджъри през последните шест месеца на войната".

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас