TikTok видео разпространява дезинформация за проруските настроения в Украйна

Видеоклип на украински депутати, пеещи националния химн, който всъщност е манипулиран, за да се внуши, че пеят руския химн в парламента, е споделен от хиляди в социалните мрежи от края на септември 2023 г. насам. Подвеждащото видео също така изопачава кадри от протест срещу обществени поръчки за строителство в Одеса, като невярно внушава, че показва как украинците се надигат срещу своя президент. И накрая, видеото включва клип с бивш украински депутат, който призовава украинците да се бунтуват, придружен от надпис, невярно внушаващ, че това е настоящ депутат.

Видеоклипът е публикуван в TikTok на 24 септември 2023 г. Надпис на червен фон гласи: "Докато Зеленски обикаля света, за да проси, какво става в държавата му", като най-вероятно се имат предвид посещенията на украинския президент в чужбина, при които търси помощ за страната си.

TikTok видеото има три части, всяка от които е с различен надпис в синьо, обясняващ какво показват кадрите. Първата част е озаглавена "Върховната рада на Украйна включи химна на Русия". Тя показва хора, които изглежда, че пеят в украинския парламент, докато от видеото се чува руският химн.

"Украйна без Зеленски", гласи синият надпис на руски във втората част, а видеото показва хора на митинг. Третата и последна част показва мъж, който призовава украинския народ да се бунтува срещу Зеленски на руски език: "Депутат от Украйна изпраща послание към гражданите на страната си", гласи синият надпис.

Откакто е публикувано в TikTok, видеото е генерирало над 100 000 гледания и над 1 000 споделяния. Същият профил изглежда публикува и други видеоклипове, насочени срещу Украйна.

Видеото от TikTok е публикувано и във Facebook, където от 26 септември е споделено над 5 300 пъти. Публикацията във Facebook обаче не е достъпна след 1 октомври 2023 г.

Image
Снимки от екран. Вляво е публикация в TikTok (направена на 2 октомври 2023 г.), а вдясно - от Facebook (направена на 29 септември 2023 г.)

С помощта на обратно търсене на изображения и търсене по ключови думи AFP откри повече информация за контекста на видеоклиповете, използвани в тази видео компилация и потвърди, че тя е силно подвеждаща.

Украински депутати пеят химна в първите дни на войната

В първите 51 секунди на видеото се чува руският национален химн, докато украинските депутати стоят и пеят във Върховната рада.

AFP направи обратно търсене на изображение на стоп кадър, в който мъжът, заснел видеото, обръща камерата към себе си. Проучването ни доведе до видеоклип в YouTube, качен на 3 март 2022 г. в канала на Олексий Гончаренко, украински депутат. Заглавието на видеоклипа гласи: "Историческо видео! Националният химн на Украйна във Върховната рада! Ние ще победим! Те няма да ни победят."

Както показва заглавието на видеото, депутатите пеят украинския химн, а не руския. Видеото започва в момента, в който законодателите пеят втората част на първата строфа на украинския химн: "ні слава, ні воля"...

На 3 март 2023 г. украинският парламент провежда първото си пленарно заседание след нахлуването на руските войски в страната.

Image
Сравнение на стоп кадри. Вляво е от видеото, споделяно с неверни твърдения в TikTok, a вдясно - оригиналното видео от YouTube. Направени на 29 септември 2023 г.

Този момент беше отразен от много международни медии (тук, тук). В тази статия на украинския канал TV 24 също е описан моментът, в който депутатите пеят химна на страната си и е споделен видеоклип, качен от друг депутат - Евгения Кравчук. На 0:23 от нейното видео виждаме Олексий Гончаренко. Точният момент, в който се показва Кравчук, пък може да се наблюдава на 00:41 във видеоклипа в YouTube, качен от Гончаренко.

Митинг срещу публичните разходи в Одеса

"Украйна без Зеленски", гласи надписът на втората част на видеото. Видеото започва с думите на жена: "Това е Одеса", и показва митинг с хора, които държат слогани и украински знамена, докато скандират "Срам" на украински език.

Търсенето на "Украйна без Зеленски" и "Одеса" на руски в TikTok доведе до пост, споделящ същите кадри и публикуван на 4 септември. В коментарите обаче потребител пише, че "Хората искат от общинските съветници да отпуснат 100 млн. гривни за ЗСУ (Въоръжените сили на Украйна, бел. ред.), а не да ремонтират сградата", пише потребител в коментарите, опровергавайки твърдението, че кадрите показват протест срещу Зеленски. "Аз бях там", се казва в коментара му.

Местните медии съобщават за такива протести, започнали на 28 август 2023 г. Те са се състояли няколко пъти на 2, 4, 9, 16 и т.н. септември на площад "Дума" в Одеса, където е сградата на общинския съвет. Участниците настояват градските власти на Одеса да спрат проекта за възстановителни работи и призовават средствата да бъдат използвани за нуждите на украинската армия.

В тази публикация (архив) се говори за две обществени поръчки, които са в основата на протеста. Едната е за реконструкция на сградата на районния съд в Одеса и е с прогнозна стойност от 106 млн. гривни (около 2.7 млн. евро), а другата за сградата Младежкия театър (36 млн. гривни, около 938 хил. евро).

На други видеоклипове (тук, тук) от протеста се вижда как протестиращите държат плакати с надписи "Нашите пари - за въоръжените сили на Украйна" и "Дронове и турникети, а не ремонт! Всичко за въоръжените сили!".

За да докажем, че подвеждащият видеоклип на TikTok показва именно тези събития в Одеса, трябваше да потвърдим точната дата, на която са заснети кадрите, тъй като протестите се провеждат в няколко дни.

Най-ранната версия на нашето видео, която открихме в TikTok, е с дата 3 септември 2023 г. Това означава, че видеото вероятно е заснето или на 28 август, или на 2 септември 2023 г.

Следващата стъпка беше да потвърдим къде е заснето видеото. В първите секунди на TikTok може да се забележи статуя в ниша на фасадата на сграда. Това съвпадна с данните за кметството на Одеса, които открихме в Google Maps (архив).

Image
Сравнение на стоп кадри. Вляво - от TikTok видео и вдянсно от Google Maps. Направени на 29 септември 2023 г.



След това AFP анализира десетки видеоклипове и снимки от протеста в подкрепа на Въоръжените сили на Украйна публикувани в социалните мрежи, за да открие визуални следи, които съвпадат. Открихме потребител, който е публикувал галерии от протеста на 2 септември 2023 г. (тук), където се вижда как хората държат транспаранти, ясно показващи, че демонстрират в подкрепа на армията и срещу планираните ремонти. На една снимка забелязахме двама души, които могат да бъдат открити в подвеждащото TikTok видео, облечени в същите дрехи:

Image
Сравнение на стоп кадри. Първата и втората снимки (от ляво надясно) са от подвеждащото TikTok видео. Третата снимка е кадър, заснет от потребител. Общите елементи са оградени от AFP.

В публикация от 1 септември 2023 г. друг потребител призовава хората да се присъединят към протеста на площад "Дума", насрочен за 2 септември 2023 г. По-късно публикацията е актуализирана, за да се добавят снимка и видео от събитието.

След 00:13 от потребителското видео могат да се забележат хора, които присъстват и в кадрите от TikTok - например мъж със сива тениска и слънчеви очила и жена с розова рокля. Също така, в 00:14 може да се забележи част от червен банер с надпис: "Спрете неадекватните търгове". Същият червен транспарант се вижда в 00:10 ч. от подвеждащия видеоклип в TikTok, публикуван на 3 септември 2023 г:

Image
Сравнение на стоп кадри. Вляво е от видеото, споделено с неверни твърдения в TikTok на 3 септември, a вдясно - от видео от протеста, качено от Facebook потребител на 2 септември 2023 г. Направени на 3 октомври 2023 г.

AFP потърси коментар от Катерина Ножевникова, основател на благотворителната организация "Monsters Inc" и едно от лицата на протеста в Одеса, но не получи отговор.

Видеообръщение на бивш депутат

"Депутат от Украйна изпраща послание към гражданите на страната си", гласи надписът на син фон в последната част на видеото. Мъж говори, а субтитри на румънски език превеждат речта му. Тъй като надписите скриват лицето на мъжа, трябваше да намерим оригиналния кадър, за да го идентифицираме.

Търсейки текста на румънски език в TikTok, открихме видеоклип, на който се вижда лицето му. След това, използвайки обратно търсене на изображения, установихме, че това е бившият украински депутат Илия Кива.

Image
Сравнение на стоп кадри - вляво от подвеждащото TikTok видео, а вдясно - от Telegram канала Илья Кива - ZOV КРОВИ

Видеото е публикувано на 18 август в канала в Telegram "Илья Кива - ZOV КРОВИ" като отговор на прессъобщение на Държавното бюро за разследване на Украйна, публикувано същия ден, в което се казва, че Кива е разследван за публични призиви "за насилствена промяна на конституционния ред и пропаганда на война" и че в момента е в неизвестност. Във видеото Кива казва, че се намира в Минск, Беларус, и е научил за разследването срещу него. "Призовавам украинците: да въстанат и да свалят от власт предателите...", казва Кива във видеото.

На заден план се вижда статуята "Непобеденият човек" от мемориала на Катин в беларуската столица.

Украинските медии описват Кива като прокремълски ориентиран политик. През март 2022 г. той е изключен от украинския парламент заради това, че подкрепя руската инвазия (също тук). Срещу него тече задочен съдебен процес по обвинения в "държавна измяна, военна пропаганда, посегателство върху териториалната цялост, призиви за завземане на държавната власт и разпространение на комунистически символи". Така че, противно на това, което се предполага от видеото в TikTok, той вече не е депутат.

Можете да откриете другите публикации по проверка на фактите на AFP, свързани с войната в Украйна тук.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас