
Видеоклип показва цветове на тополи, а не "дъжд от червеи" в Китай
- Тази публикация е по-стара от една година.
- Публикувано на 26 април 2023 г. в 17:50
- Време за четене: 4 минути
- От: Rachel YAN, AFP Хонг Конг
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
""ДЪЖД ОТ ЧЕРВЕИ" В КИТАЙ – СТРАНЕН ФЕНОМЕН ШОКИРА ИНТЕРНЕТ В ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВЕ", започва текстът към Facebook пост на български към който са качени снимки на два автомобила, паркирани на улицата, по които има обекти с вид на червеи. Публикацията е споделена над 350 пъти от 11 март 2023 г. насам.
"Знак на Апокалипсиса. Плашещо! Дъжд от червеи се изсипа върху жителите на Пекин ВИДЕО", гласят надзаглавието и заглавието на публикация , споделяща видео от същото място. В публикацията се правят различни предположения какви са тези обекти "вещество, което прилича на червеи", "малко торнадо, което с настъпването на пролетта е издигнало червеи изпод размразената земя", "знак за предстоящия край на света", а накрая се казва, че "други пък в „червеите“ по пътищата и колите видяха тополови цветя, които са доста разпространени в Китай."

Същият видеоклип, заедно с подобно твърдение на различни езици, беше споделен и в YouTube, Twitter, Facebook и в американската социална мрежа Gettr.
Във видеото обаче са показани дървесни катуни, а не "дъжд от червеи".
Реси от тополи
При по-внимателно разглеждане на регистрационните номера, които се виждат на превозните средства във видеото, се установява, че те са от град Шънян в североизточната китайска провинция Ляонин.
Търсенето на ключови думи в Baidu, използвайки табелките на магазините, които се виждат в клипа, установи, че видеото е заснето на Wenhua Road в Шънян.
По-долу е представено сравнение на скрийншота на видеоклипа във заблуждаващите публикации (вляво) и снимките на улиците в Baidu Maps (вдясно):

Служител с фамилията Джанг, който работи в ресторант в близост до мястото, потвърди, че на улица Wenhua Road има тополи, които сезонно хвърлят ресите си.
"Всяка година в Шънян виждам тополи да падат на улицата", казва Джанг пред AFP на 28 март.
По-долу са показани снимки, направени от Джанг, на които се виждат цветовете от тополи пред ресторанта на Wenhua Road:

Тополите са част от семейство Върбови и се срещат в северното полукълбо. Те цъфтят в увиснали реси, цилиндрични цветни гроздове - преди появата на листата, за да се улесни опрашването от вятъра.
Според Организацията по прехрана и земеделие на ООН в Китай има "изключително богато" разнообразие от дървета от рода на тополите, особено в северните провинции на страната.
Бюрото за обществен ред към китайското министерство на обществената сигурност също съобщи на 12 март, че видеото, споделено в неверните публикации, показва цветове на тополи.
Ши Дзюн, член на Комитета за научна комуникация към Китайското ботаническо дружество, публикува на 12 март няколко снимки на подобни реси заедно с хаштаг за същото видео. Хаштагът се превежда като "Американските медии видяха тополови реси на земята в Китай като нападение на дъждовен червей".
По-долу е представено сравнение на скрийншот на видеото в заблужаващите публикации (вляво) и снимките, публикувани от Ши (вдясно):

Според Люис Джей Фелдман, преподавател по растителна биология в Калифорнийския университет Бъркли, "най-доброто предположение" е, че видеото в неверните публикации показва реси от дървета.
"Да, това, което се вижда по-надолу в ръката на човека и на прозорец на кола са реси на тополи по време на цъфтеж. При силен дъжд лесно падат и отдалече си приличат", обясни доц. Момчил Панайотов, от Лесотехчниеския университет в София, в съобщение до AFP от 26 април 2023 г.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас